Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

test0123
Morphasella
6 posters

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx

Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 95

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx Empty camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx

Post by Morphasella Wed Sep 02, 2009 12:35 am

salam. aku ada 1 hdd 500GB khas untuk aku bereksperimen.
    aku try install win7, pastu winxp. dia tak jadik dual boot ar. dia terus boot xp.

so plan nk install win7, win xp, opensuse, ubuntu, macosx. bleh ke nk multiple os camni?
    test0123
    test0123
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Executive/ Cari Gondang

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx Empty Re: camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx

Post by test0123 Wed Sep 02, 2009 6:11 am

ishh..bape byk ko nak buat ni..eksperimen...boleh cuba..
    awk kena buat setiap partition satu os... utk os mac tak payah install sbb tak compatible..MACOSX ni apple desingn khas laptop keluaran diaorng jer

pastikan awk install vistabootpro utk senang awk memilih win semasa start up nanti.. Basketball

try and error Basketball
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx Empty Re: camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx

Post by Morphasella Wed Sep 02, 2009 2:28 pm

wokeh, kalau camtu sy pakai win7, winxp, opensuse, ubuntu je lah..
    tak silap partition tu kena set primary, dan max 4 os je eh dalam satu hdd?

lagi satu, kalau tak pakai vista, vistabootpro tu bleh pakai ke?
    test0123
    test0123
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Executive/ Cari Gondang

Post by test0123 Wed Sep 02, 2009 5:14 pm

yer..Buat 4 partition dlm satu HDD.

vistabootpro..boleh guna sbb function dia utk kita memilih os semasa start up nanti.. Basketball
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Morphasella Fri Jan 08, 2010 8:20 pm

lupa nak tanya..
    vistabootpro ni camne nak pakai?
    TemanX
    TemanX
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by TemanX Fri Jan 08, 2010 9:57 pm

Ok, aku bagi skit cadangan.

Pertama, cammana ko nak bahagi partition tu. Berape persen nak bagi winXP, Win 7, openSUSE ngan ubuntu. Buat pilihan untuk bahagi ini dulu.

Ok, aku bagi sample. (ini kalau HD aku 500GB la). Aku, buat WinXP 50GB, Win7 50GB, Pastu partition E 300GB, openSUSE 48GB ngan ubuntu 50GB. Partition E tu untuk buat store file2. Kalau ko rajin, bleh bahagi dua 300GB tu jadi 150GB partiton E lagi baki 150GB tu ext3.

Tentang nak install OS, pertama kena install WinXP dulu. Pastu dalam WinXP tu buat partiton D dan E. Kena tinggal baki 100GB untuk openSUSE ngan ubuntu. Partition baki untuk geng2 linux tu jangan di buat partition dalam windows, samada WinXP atau Win7. Biarkan dia jadi free (unpartiton free space).

Lepas siap WinXP, masukkan DVD Win7, restart PC. Install Win7 dalam partition D. kalau ko ikut camni, sepatutnya selepas siap install Win7 tu, bila ko restart, ko boleh nampak ada option untuk pilih samada Win7 atau WinXP. Kluar camni, maknanya ko dah berjaya buat dualboot geng2 windows.

Untuk geng2 linux plak, ko kena tau ko install ubuntu version berape. Kalau 9.10 (karmic koala tu), elok ko install openSUSE dulu baru ubuntu. Kalau ko install ubuntu version 9.04 atau yang lama2, ko boleh install mana2 dulu. Pastikan bende ni dulu, sebab penting. Kalau ko install gak ubuntu 9.10 dulu, baru openSUSE, jawabnya alamatla ko nak install grub ubuntu tu balik.

Ok, lepas ada WinXP, Win7 ngan partiton E, sekarang masukkan DVD openSUSE lepastu restart. Dalam setting partiton tu, ko kena hati2 skit, takut terdelete partion windows. Bila nak create partiton openSUSE tu, pilih create manual partiton. Add partition, carik option untuk buat swap partiton lebih kurang 2GB (bergantung pada ram ko, kalau ram 2GB buatla swap partiton tu dalam 4GB). Pastu add lagi partiton, buat partition 48GB dengan file type ext3 atau ext4 (jangan lupa mount point /). Pastu bole next2 aa, sampai habih install.

Last sekali install Ubuntu.( Ini la ko kena ambik tau kalau pakai 9.10. Sebab grub dia guna version 2 , masih beta lagi. Jadi masalah skit kalau install openSUSE lepas install ubuntu. Nanti grub dia overwrite grub-2 ubuntu tu, jawabnya tak jumpa la option nak pilih ubuntu. tinggal windows ngan openSUSE ko je la). Jadi bila ko dah masukkan DVD ubuntu tu, pastu restart PC, bila sampai pilihan create partiton ubuntu, create partiton yang baki tu dengan file type ext3 atau ext4 (jangan lupa mount point /). Ko takyah buat swap partiton lagi sebab tadi dah create dah, jadi dia share sesame kengkawan linux. cheers Pastu ko click la next2 nak install ubuntu tu sampai habeh.

Note nak remind balik . 1- install WinXP dulu, pastu create partion D dan E menggunakan option extended partiton (logical). jangan guna primary partion bila buat partiton D ngan E. Install Win7 kat D.
    2 - sebelum install linux, biarkan partition linux tu free tanpa create partiton melalui windows.
    3 - Create partiton linux, buat extended partiton. jangan ambik primary. nanti takleh boot linux ko tu.
    4 - Say alhamdulillah sebelum cheers <-- kalau dah jadik projek ko ni.

huhhh... letih gile aa taip. Tapi takpe, mana yang aku tau skit2 tu, aku share la. Cuma ko, jangan tak buat plak. loteh eden menaip ni jang oii.....

Suspect
    dvdx
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 68

Post by dvdx Sat Jan 09, 2010 1:18 pm

ko try expriment dulu dgn suse, buntu. sudah puas hati baru cari osx hackintosh. kalau ko sudah coba linux buat apa nak guna hackintosh lagi ? hakintosh lagi mencabar.
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Morphasella Tue Jan 12, 2010 11:42 pm

woh, terima kasih dvdX ngan temanx <-- satu clan ke?

aku akan cuba, jangan risau.

aku nak kongsi gamba print screen ni
    [url=My Computer]https://img.photobucket.com/albums/v662/WisePrince/MyComputer.jpg[/url]
    camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx DiskManagement

[url=Disk Management]https://img.photobucket.com/albums/v662/WisePrince/DiskManagement.jpg[/url]
    camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx DiskManagement

aku dah install win7 kat C:
    D: aku ialah dvdrw drive
    E: ni buat masa ni storage.

windows xp aku kansellah.

jadi apa aku perlu buat sekarang ialah pecahkan E: kepada
    E: F: G:

dan, E sebagai opensuse
    F sebagai ubuntu
    dan G sebagai storage?

gini ke?

lagi satu, macam mana nak print screen installation dia? nak gak buat dokumentasi.[url=My Computer]https://img.photobucket.com/albums/v662/WisePrince/MyComputer.jpg[/url]
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Wed Jan 13, 2010 12:49 am

printscreen installation..

biasa buat dalam virtual image /vmware/vb/xen dan etc

aku guna cara simple.. tapi ni dari zero partition..

make ntfs partition for xp/
    vista
    /w7
    install xp ..pastu install w7... dah ada dual boot.
    install ubuntu.. manual partition ..swap dan extend 3/4
    siap.. ada 3 boot xp/w7/ubuntu
    ada free space. install centos/fedora
    ada 4 boot...
    lom ada data apa lagi basic installation os and software/driver..
    jeng jeng buat recovery disk ( sector by sector )
    next time restore je os apa nak recovery semula...by default macam kuar dari kilang.

*tapi ni utk sama mobo je.. lain mobo... recovery tu tak berguna dah.

kalau ada free space lagi.. gatal tangan.. hah instal hackinstosh.

khas utk amd nforce chipset dan intel chipset.. via dan other chipset mobo.. takyah try...
    buat banyak kerje je....
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Morphasella Thu Jan 14, 2010 7:47 pm

manual partition ..swap dan extend 3/4
    <-- apa maksudnya ni? masa nak buat partition utk os, kena extended partition eh?

siap.. ada 3 boot xp/w7/ubuntu
    ada free space. install centos/fedora
    ada 4 boot...
    nak install ni cam install ubuntu aje ke?

jeng jeng buat recovery disk ( sector by sector )
    next time restore je os apa nak recovery semula...by default macam kuar dari kilang.
    ni paling best. camne nak buat?

khas utk amd nforce chipset dan intel chipset.. via dan other chipset mobo.. takyah try...
    buat banyak kerje je....
    nak chech kena melalui spec kat website?
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Saboteur

Post by Razi_IBM Sun Jan 17, 2010 10:28 am

aku ada buad boot xp+vista+windows server 2008 r2 ngan opensuse dan yang paling utama..gunakan windows bootloader., aku buat camni
    memula buat partition, buat la berapa banyak pun, janji yang ni ada -
    3 primary partition untuk windows dan extended partition untuk non windows dan data serta swap untuk linux.dalam extended tu tak kesah la nak kerat berapa banyak partition pun.

kenapa? untuk simplekan ayat,MBR cuma support 4 partition, biasanya kita buat 3 primary dan satu lagi extended sebagai cointainer untuk partition tambahan.kelemahan extended ni ialah sesetengah os tak boleh install dalam tu.( windows dan BSD cuma boleh install dalam primary partition, manakala linux family boleh bedal je kat mana2)

contoh partition aku:
    camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx 22864631

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx 27996524

camne nak buat multiple os? win7, opensuse, ubuntu, mac osx 90452978

ok lepas dah kerat partition ikut citarasa, install xp di partition pertama. ya install xp, sebab kita nak partition xp di set sebagai active so bootloader untuk OS windows lain yang kita install nanti boleh buat drive letter C: kita jadi dinamik.

lepas siap install xp, install vista pulak, kat primary partition sebelah dia.

lepas tu install win server lak, kat partition primary ketiga..

pastu install linux lak,
    make sure:
    -GRUB di install kat root partition, bukan MBR
    -kat bootloader, letak sekali entry runlevel 3.kalu ada problem takde la terkial2 nak cari kat mana nak tulis command.
    -set supaya boot dalam extended partition
    -jangan set /root sebagai active partition, nanti sistem tak kesan windows waktu start.
    -kalau ruang banyak, dan ada partition lebih, asingkan home dengan root.

k, lepas install restart komputer, sistem masih tak kesan linux lagi.so, boot je kat mana2 windows, install easybcd.bubuh entry linux dan save.

dan.. jengjengjeng...quad boot dah siap.boleh la start eksyen kat orang yang tak reti buat.
    senang je kan?

kalau masih banyak sangat ruang nak dibazirkan, dan ko rasa macam takde masa depan kat dunia..tambah lagi max HP.buat lagi partition dalam extended, install lagi segala distro yang wujud kat dunia ni.yeah, save the world.use open sos..hehe...

limit:
    kalau nak buat multiboot, dusebabkan cara partition dengan MBR style,kita ada max 4 partitiion limit(3 primary, 1 extended, dalam extended tu takde limit untuk child partition).
    so os yang kita nak install pun limit la.kalau windows/BSD max kita boleh ada 3 dalam satu HDD..dan linux taklde limit sebab linux boleh install dalam extended partition.

petua penting yang selalu diabaikan:
    -install windows ikut urutan, dari win95,98,xp,vista, 7...bukan sedap2 je nak install mana satu dulu.kalau buat camni, akan menyelamatkan ko dari 1000 persoalan lepas install kang.
    -takde perkataan default dalam linux.kalau nak ikut default je..memang tak sedap la komputer ko..

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Mar 29, 2024 2:23 pm