Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

2 posters

Nak Burn DVD movie dalam saiz yg kecil

Kecik-88
    Kecik-88
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : mencari sesuatu yang baru dan unik

Nak Burn DVD movie dalam saiz yg kecil Empty Nak Burn DVD movie dalam saiz yg kecil

Post by Kecik-88 Tue Nov 10, 2009 12:13 pm

assalamualaikum semua,
    nak tanya macam mana nak kecikkan saiz file dalam DVD

cth:
    aku ade video movie Gokusen.avi yg ber saiz 700MB dan aku nak burn dalam DVD menggunakan Nero make your own dvd-video yang file tue di save sebagai .Dat dan boleh play kat DVD player tapi bile aku masukkan file 700MB=.avi file die terus jadi lebih besar saiz die lebih kurang dekat 3.7GB dalam dvd so aku nak kecikkan saiz die jadi 300MB ke? bape2 la asalkan kecil.

harap ade orang lain membantu please...atau kasi cara lain ke..tak kesah la janji file tue kecik dalam dvd dan boleh play kat dvd player..
    thank in advance
    tasek16
    tasek16
    Moderators
    Moderators

Number of posts : 188

Nak Burn DVD movie dalam saiz yg kecil Empty Re: Nak Burn DVD movie dalam saiz yg kecil

Post by tasek16 Tue Nov 10, 2009 3:04 pm

Pertama kita kena faham apa itu dvd video.
    Dvd-video adalah video yang dimainkan di dvd player samada player di komputer atau standalone dvd player (yang biasa kta mainkan kat Tv).. Format yang diguna pakai dalam dvd-video adalah mpeg2 untuk video dan mp2 atau ac3 untuk audio. Ini adalah format standard dvd-video... kalau selain daripada ini bukan di nama kan di dvd-video. Tujuan di adakan standard video supaya semua player yang ada logo DVD-video boleh mainkan dvd-video tersebut.

Now sekang ko nak jadikan avi ke dvd-video. jadi Nero atau apa-apa burning software atau dvd-authoring software akan re-encode avi tu kepada dvd-video standard format iaitu mpeg2. Oleh kerana compression method berbeza dengan avi itu sebab avi bila jadi mpg2 file dia akan jadi lebih besar..Untuk dvd-video MESTI DALAM FORMAT MPEG2..kalau tak dia tak jadi atau tak dipanggil dvd-video..

What's the solution.
    Bergantung pada dvd-player yang ko guna sekarang..kebanyakkan dvd player support untuk play avi (divx. xvid. mp4..etc). Jadi dalam kes ni ko just burnkan avi tadi sebagai DVD-rom...bukan sebagai DVD-video.. dalam nero ada option untuk burn sebagai dvd-data atau dvd-rom atau sestengah tu dipanggil dvd-iso.. So kalau player ko support avi (divx. xvid. mp4..etc), chances untuk boleh main kat TV memang tak ada masalah.

Now soalan ko nak kecik kan avi tu ke 300MB..boleh tak ada masalah cuma quality akan drop dan nak kecikkan file akan ambil masa bergantung pada cpu dan format yang ko nak convert...cuma ia tetap bukan dvd-video sebab dvd video mesti dalam mpeg2 format.

Cadangan aku check dvd player ko samada support avi, mpeg4 tak?.. kalau support JUST BURN sebagai DVD-rom BUKAN dvd-video... just biarkan saiz dalam 700MB sebab dalam dvd masih ada ruang kalau ko nak burn avi 700MB yang lain....

Conclusion: dvd-video mesti dalam format mpeg2... kalau tak bukan dvd-video, nak burn avi ke dvd no problem but burn sebagai dvd-rom...

good luck

Current date/time is Fri Mar 29, 2024 1:34 pm