Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

wanjihan
Mobilize15
6 posters

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye.....

Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Empty Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye.....

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 9:47 am

Salam.

1. Apa sebenarnya Repeater dalam istilah Internet Connection ni.
    2. Macam mana nak setup Repeater ni ? Adakah memadai gune satu wireles router je.

Harap membantu. Saya budak baru belajar.....

Terima kasih...
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Tenet jer....

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Empty Re: Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye.....

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 11:58 am

repeater tu sbenarnya mcm ni.. dia guna utk repeat (ulang) signal network @ internet dr satu tmpt ke satu tmpt. contohnya kalo ko buat wifi sendiri dr umah ko ke umah kwn ko yg jarak 10 km tp signal tk smpai. so ko kena letak repeater satu di tgh2 5 km tu utk repeat signal dr umah ko tu pstu pancar balik ke umah kwn ko. repeat tu AP pun bleh pakai sebagai repeater. nak setup tu berlainan cara bergantung kepada jenis2 AP router tu.
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Empty Re: Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye.....

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 12:14 pm

wanjihan wrote:repeater tu sbenarnya mcm ni.. dia guna utk repeat (ulang) signal network @ internet dr satu tmpt ke satu tmpt. contohnya kalo ko buat wifi sendiri dr umah ko ke umah kwn ko yg jarak 10 km tp signal tk smpai. so ko kena letak repeater satu di tgh2 5 km tu utk repeat signal dr umah ko tu pstu pancar balik ke umah kwn ko. repeat tu AP pun bleh pakai sebagai repeater. nak setup tu berlainan cara bergantung kepada jenis2 AP router tu.

AP pun boleh pakai ? Boleh saya tahu AP tu ape ? Equipment ke ?

Andai kata saya ade 1 dsl modem, 1 wireless router dan notebook, boleh tak saya buat repeater dengan equiment yg ada. Ambik contoh rumah saya dan kawan saya tu cuma 200m je jaraknye.... Main (men, bukan ma..in) Internet adalah kat rumah saye...
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 12:23 pm

AP tu adalah ACCESS POINT.

kalo stakat 200 meter.. baik ko pakai antenna yg mcm kuat, rugi kalo pakai repeater stakat 200m tu.

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Wifi_antenna1

tgk dlm pic tu.. antenna mcm tu power... tp rege dia pun power jgk.
    tu dia buat repeater la tu sbb dua antenna, satu utk terima n satu lg utk pancar balik.

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Wi-Fi_solar-system_2-08

yg tu repeater pakai solar, tkyah tumpang2 umah sape2 atau kt mana2 bangunan. tp hati2 nt kene curi. hehehe.. mahal tu.
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 12:42 pm

wanjihan wrote:AP tu adalah ACCESS POINT.

kalo stakat 200 meter.. baik ko pakai antenna yg mcm kuat, rugi kalo pakai repeater stakat 200m tu.

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Wifi_antenna1

tgk dlm pic tu.. antenna mcm tu power... tp rege dia pun power jgk.
    tu dia buat repeater la tu sbb dua antenna, satu utk terima n satu lg utk pancar balik.

Apa Sebenarnya REPEATER dan Camner nak buat ? Tolong Ye..... Wi-Fi_solar-system_2-08

yg tu repeater pakai solar, tkyah tumpang2 umah sape2 atau kt mana2 bangunan. tp hati2 nt kene curi. hehehe.. mahal tu.
    Rugi ke buat repeater kalau lingkungan 200m ? Kalau berbanding dengan pasang anttena yang macam wanjihan tunjuk tu, mane lagi rugi ?
    Kalau setakat gune wireless router, kalau tempat aku gune netgear g router, dalam 100m je boleh dapat...
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 12:47 pm

pakai antenna 23db. sure dpt jauh.... tp mahal jgk la kos dia tu.... tp aku sarankan ko pakai outdoor punyer router la.. mcm AP tu. lg kuat signal
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 1:02 pm

wanjihan wrote:pakai antenna 23db. sure dpt jauh.... tp mahal jgk la kos dia tu.... tp aku sarankan ko pakai outdoor punyer router la.. mcm AP tu. lg kuat signal
    Tak boleh ke pakai Wireless Router G yg biasa-biasa tu 2-5dbi, kemudian buat satu repeater....

Boleh tunjuk diagram mudah tak macam mane repeater sebenarnya.

Internet---->WRouter (Main) ------> WRouter (Repeater)------->PC or NB rumah sedara...

MACAM TU KE ?
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 1:11 pm

Mobilize15 wrote:
    wanjihan wrote:pakai antenna 23db. sure dpt jauh.... tp mahal jgk la kos dia tu.... tp aku sarankan ko pakai outdoor punyer router la.. mcm AP tu. lg kuat signal
    Tak boleh ke pakai Wireless Router G yg biasa-biasa tu 2-5dbi, kemudian buat satu repeater....

Boleh tunjuk diagram mudah tak macam mane repeater sebenarnya.

Internet---->WRouter (Main) ------> WRouter (Repeater)------->PC or NB rumah sedara...

MACAM TU KE ?

aTAU mACAM NI..

Internet-->WRouter (Main)--> WRouter (Recive-Sig)--> WRouter (Out-Sig)--> PC or NB Client.
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 1:16 pm

yg mcm tu...
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 1:24 pm

wanjihan wrote:Internet---->WRouter (Main) ------> WRouter (Repeater)------->PC or NB rumah sedara...

yg mcm tu...

A ?....
    Yang pertama tu betul ke ?
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 1:26 pm

yes.. tp kena cari router yg bleh repeat. aku tk prnah buat router yg biasa tu bleh repeat ke tak. kalo pakai outdoor AP, sure 100% bleh.. dia pakai router board.
    Mobilize15
    Mobilize15
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Mobilize15 Wed May 06, 2009 1:36 pm

wanjihan wrote:yes.. tp kena cari router yg bleh repeat. aku tk prnah buat router yg biasa tu bleh repeat ke tak. kalo pakai outdoor AP, sure 100% bleh.. dia pakai router board.
    Maksudnye tak boleh pakai router yang biase-biase la. Kene pakai router yang ade repeater. Macam tu ?

Aku ada jumpe satu router murah Brand SAPIDO RB1200 Wireless G. Harga RM160.00 (lelong.com). Die kate ade 3 choice network environment iaitu, Router, Access Point dan WIFI ASP.
    So maksudnye boleh pakai la router ni...
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Wed May 06, 2009 3:01 pm

bleh pakai la tu.... tp kene pandai setting la...
    jemay
    jemay
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 288

Post by jemay Wed May 06, 2009 11:04 pm

aku ada beli product nie.cuba bro tengok boleh jd reapeter ke tak..

http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=273526
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Thu May 07, 2009 5:19 am

nak buat mende ni tengok pada keadaan tapak dulu

kalau perumahan taman kena letak pemancar atas bumbung

kalau flat/apart/kondo kena make sure tiada halangan block lain utk sampai ke rumah dia

kalau bebukit bukau/pokok/gunung ... lupakan je cos hardware dia mahal.

paling senang

router wireless add attena gain 12dbi berbentuk bozaaka atau 45 degree pancarannya
    tuju ke rumah nb tu.

kat rumah nb just letak AP ( biasa dlink product yang murah )
    set ip di AP seperti di notebook yang ko dapat tu bezakan last digit je ?.?.?.xxx
    yang lain semua sama gateway dns..
    selanjut ada guide dalam buku ap tersebut.

atau lebih detail masuk ke dlink website kat situ ada diagram yang kita boleh create sendiri berpandukan keadaan tapak dan keperluan user.
    wanjihan
    wanjihan
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by wanjihan Thu May 07, 2009 12:17 pm

ooooo mcm tu..
    jemay
    jemay
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by jemay Wed Jun 03, 2009 8:48 pm

kalu aku nk beli repeater.apo model yg sesuai.nk pasang dkt bangunan tempat kerja.ada 4 blok 3 tingkat.
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Thu Jun 04, 2009 2:25 pm

4 blok 3 tingkat..

kena bagi tau nak guna macam mana.... kalau nak repeater mean wireless user saja lah takde wired.

nak beli model kena tengok main AP yang pakai sekarang ... kalau sekarang guna belkin jadi kena beli yang support repeater model yang mana.
    haziqnet
    haziqnet
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 85

Post by haziqnet Fri Jun 05, 2009 12:26 pm

aku pulak mcmni...bangunan pejabat sekolah aku kat tingkat 2.dan wireless router trletak di makmal dlm 350meter dr bangunan sekolah td dan terletak dibawah.so skrg ni wireless router yg dgunakan adalah jenis N dan sampai ke bangunan pejabat tp signal x brp kuat...even ms aku tgk tulis nih pun aku gunakan internet gunakan wireless dari makmal...so aku nak tanya pendapat korg klu guna AP dan aku buat bridge utk kuatkan signal lg elok, atau gunakan repeater lg elok atau gunakan outdoor antenna jer utk kuatkan signal...so pendapat otai macam mana...bos aku suh aku cr cara nak setup spy pejabat dpt menggunakan internet drpd makmal tersebut...
    jemay
    jemay
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by jemay Fri Jun 05, 2009 3:06 pm

aku pakai 2 ap.jenis yg pertama belkin n1 dan d-link.kalau nk bg kuat singnal mungkin ko kena letak 2 or 3 ap..tp kos besar lh sikit.
    haziqnet
    haziqnet
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 85

Post by haziqnet Sat Jun 06, 2009 3:30 pm

yeker...tp setakat nih tanpa ap pun boleh dpt signal kat pejabat aku tp x brp stabil la...kejap 2 pastu 1...cuma skrg nih kat pejabat hanya boleh dgunakan berdekatan dgn bilik guru besar dan aku punye meja tempat aku bekerja agk jauh dr bilik guru besar...so tiap kali aku nak guna internet trpaksa la ku duk kat depan bilik guru besar...huhuhu...aku rs maybe dgn antenna pun dah cukup...tp aku nak dptkan kepastian drpd otai network yg len....
    ayoi
    ayoi
    Moderators
    Moderators

Post by ayoi Mon Jun 08, 2009 1:23 pm

beli repeater je....
    tested belkin ngan dlink leh masuk try tanya jemay model mana
    jemay
    jemay
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by jemay Tue Jun 09, 2009 3:11 pm

ayoi wrote:beli repeater je....
    tested belkin ngan dlink leh masuk try tanya jemay model mana

http://www.dlink.com/products/?sec=0&pid=326
    http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=273526

dua model yg guna utk ap.cubalh ko tengok.kalu nak guna repeater boleh ngam tak product ni.apa jenis yg bolh ngam?
    Noning
    Noning
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Eat...Eat...Eat...Sleep zzzzzzzz

Post by Noning Tue Jun 09, 2009 10:28 pm

ayoi wrote:nak buat mende ni tengok pada keadaan tapak dulu

kalau perumahan taman kena letak pemancar atas bumbung

kalau flat/apart/kondo kena make sure tiada halangan block lain utk sampai ke rumah dia

kalau bebukit bukau/pokok/gunung ... lupakan je cos hardware dia mahal.

paling senang

router wireless add attena gain 12dbi berbentuk bozaaka atau 45 degree pancarannya
    tuju ke rumah nb tu.

kat rumah nb just letak AP ( biasa dlink product yang murah )
    set ip di AP seperti di notebook yang ko dapat tu bezakan last digit je ?.?.?.xxx
    yang lain semua sama gateway dns..
    selanjut ada guide dalam buku ap tersebut.

atau lebih detail masuk ke dlink website kat situ ada diagram yang kita boleh create sendiri berpandukan keadaan tapak dan keperluan user.

ada perbezaan tak kalo blok tu terdiri daripada kayu atau simen??ker atau asbestos?? Neutral

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri May 10, 2024 10:50 am