Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

koboi_tua
amirul84
budak baik
sementara_waktu
baok
mis3catz
smithmagge
Noning
mr_sparrow
etnio_getic
ogGy
hampeh
deathman
Battousai
zul_pfs
TJ-Ariff
LanoG
khairuddin_25
loy_azloy
TOYSЯUS
Razi_IBM
naza
neology
27 posters

Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju?

Poll

Adakah anda bersetuju Bahasa Inggeris wajib lulus untuk dapat SPM

[ 32 ]
    Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_left78%Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_right [78%] 
    [ 7 ]
    Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_left17%Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_right [17%] 
    [ 2 ]
    Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_left5%Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Bar_right [5%] 

Total Votes: 41
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Saboteur

Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Empty Re: Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju?

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 1:41 am

??????????? wrote:Owh. Sampai bila orang Melayu nak mintak tolong kat orang, itu soalan.
    Sampai bila orang Melayu nak mintak sumber dari luar yang berbahasa Inggeris?
    Kalau tak mula dari sekarang. Jawab? Jangan manja sangat asyik nak ambil sumber kemajuan dari pihak Inggeris je.
    bukan masalahnya sampai bila...
    masalahnya kita dah terlambat.terlambat 100 tahun lebih nak jadikan bahasa melayu ni cam setaraf ngan bahasa inggeris,even jerman,jepun,rusia dsb.
    satu dunia dah approve bahasa inggeris ni ialah bahasa universal.
    so,takde gunanya nak melawan arus yang satu dunia pun dah approve...nak lawan jugak?macam semut lawan ngan rikishi.
    dan hasilnya,sia2.
    sedangkan kalau kita sedar kat mana level bahasa kita ni kat mata bangsa lain(mungkin ayat ni cam tak sedap didengar,tapi pikir2 kan la..),dan ambil keuntungan dari kuasa bahasa inggeris tu..ermm...pikir sendiri,mana satu lagi untung.
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju? - Page 2 Empty Re: Wajib Lulus BI Untuk Dapat SPM? Anda Setuju?

Post by neology Sat Jun 13, 2009 2:08 am

bahasa inggeris memang penting..xdinafikan..bagi yg cemerlang,yg mampu menguasai bahasa inggeris..teruskan kecemerlangan anda..tapi bagi yg tidak mampu untuk utk cemerlang,menguasai bahasa inggeris dengan baik..xkan anda nak musnahkan masa depan mereka?

bayangkan,11 thn pelajar kita mempelajari bahasa inggeris..tapi masih ramai yang tidak mampu menguasainya. kenapa?itu yang seharusnya kementerian buat kajian..mempertingkatkan teknik pengajaran yang lebih mudah dan berkesan..jika benar mahu anak2 melayu kita terutamanya utk menguasai bahasa inggeris..
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Number of posts : 866

Post by hampeh Sat Jun 13, 2009 2:13 am

Belajarlah bahasa inggeris untuk membantu menaikkan mutu dan kualiti bahan bacaan dan ilmiah dalam bahasa melayu . Smile
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 3:08 am

xkan anda nak musnahkan masa depan mereka?

jadi,kalau taknak musnahkan masa depan,belaja la betul2.adat dunia,siapa yang tak pandai dia loser.
    lagipun untuk apa lulus kalau tak pandai?serupa tak payah buat periksa.
    belaja bahasa ni bukan macam belaja matematik,orang iq rendah susah nak masuk dan sebaliknya.

belajar bahasa ialah persoalam minat atau tak.nak atau tak terpaksa minat.
    contohnya kalau nak belajar oversea,mesti nak kena belajar bahasa negara yang kita nak belajar tu.dengan minat yang mendalam,mesti dapat jugak belajar bahasa tu.
    bandingkan dengan matematik(diri aku sbagai contoh),belajar macam nak rak..tapi masih bodoh gak. merepeat gak sem depan.hadoila..

antara rahsia kejayaan sesuatu bangsa ialah kesediaan mereka menerima pengaruh bangsa lain.(lol..ingat lagi dalam subjek titas)
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : Pembunuh

Post by TOYSЯUS Sat Jun 13, 2009 3:24 am

Kita dah terlambat 100 tahun nak jadikan Bahasa Melayu setaraf Bahasa Inggeris.
    Dan kita tak pernah nak mulakan perlumbaan tersebut.
    Tapi kita asyik mengomel "bila lah bangsa Melayu ni nak maju, tak maju-maju".
    Bahasa melambangkan bangsa. Bahasa mundur, bangsa mundur.
    Kita hanya akan menghentikan ngomelan itu hanya bila Bahasa Melayu dah kejar taraf Bahasa Inggeris.
    Tapi kita tak pernah nak mulakan pengejaran tu. Pastu kita mengomel, mengomel, mengomel.
    Sekarang baru 100 tahun lambat, makin lambat kita kejar, makin jauh kita ketinggalan.
    500 - 1,000 tahun akan datang bagaimana taraf Bahasa Melayu dengan Bahasa Inggeris?
    Pada masa tersebut Bahasa Melayu akan dipupuskan sebab bagi orang yang hidup pada masa tersebut, bahasa Melayu tak ubah seperti Bahasa Sanskrit kuno. Bahasa Inggeris jugak yang tetap unggul.
    Bahasa Melayu hanya di Malaysia, jadi yang akan menentukan sama ada ia akan terus unggul atau tidak adalah orang Malaysia, terutama orang Melayu,
    iaitu kita. Kalau bukan kita, siapa lagi?
    Maka mulai sekarang kita ada dua pilihan je, sama ada mulakan perlumbaan dan kejar, atau tarik diri terus dari perlumbaan??

-

Wajib belajar BI, di masa yang sama jaga kepentingan Bahasa Melayu.
    Dalam konteks topik ini, apa yang dimaksudkan, basmi pelajar gagal Bahasa Melayu SPM dulu sebelum basmi pelajar gagal Bahasa Inggeris.
    Atau buangkan terus Bahasa Melayu dari SPM. Kan senang.
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 4:00 am

dari sibuk nak mulakan benda dah terlambat yang ntah barhasil atau tak..nama pun dah terlambat.dah lambat.orang melayu kata..nasi dah jadi bubur..
    baik ambik peluang kat benda yang dam memang jelas membawa hasil.

tak semestinya bangsa melayu akan maju hanya dengan guna bahasa melayu.
    kalau utamakan bahasa inggeris,potensi untuk maju tu lebih besar sebab pemegang kemajuan dan teknologi sekatang ni ialah negara yang guna bahasa inggeris atau menerima bahasa inggeris setaraf dengan bahasa diorang.
    cuba tengok bahasa jepun,apa dah jadi dengan bahasa diorang?aku rasa dalam 30% dari bahasa diorang dah jadi bi dah ..cuma dijepunkan dan di katakana kan.contohnya, resit,dalam bahasa jepun uketori(受け取り).tapi sepanjang hidup aku tak penah lak dengar perkataan tu dalam apa2 urusan.diorang sebut rishi-to(リシート).
    (walaupun tak dinafikan pengunaan bi praktikal diorang tak sebagus kita,tu sebab sistem bahasa diorang sangat sangat berbeza dengan bi)
    tapi..bangsa diorang maju...bahasa diorang huru hara..tapi unggul je bangsa dia?
    hakikatnya orang kita lagi suka barang 'made in japan' oleh orang jepun yang bahasa rojaknya diterima pada tahap rasmi berbanding 'made in malaysia' yang sibuk nak 'memperkasakan' bahasa,tapi tak bertempat.

kenapa dia maju?sebab diorang tak guna alasan bahasa itu la ini la...kalau bagus dan praktikal ambik je.
    ok,tinggalkan citer jepun.citer pasal omputih balik.

so apa pulak yang akan jadi dengan bahasa melayu?realitinya bahasa melayu ni [hanyalah] bahasa komunikasi seharian sesama kita.
    nak maju kena komunikasi dengan orang luar.tak kan nak paksa orang london cakap melayu sedangkan kita yang nak ambik benefit dari dia.
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Post by TOYSЯUS Sat Jun 13, 2009 5:03 am

Aku dah kata tadi wajib belajar BI dan faham BI. Tapi jangan muliakan BI lebih dari muliakan BM di Malaysia ni.
    Lain la kalau kita duduk kat London, memang tak boleh nak buat apa.

Kenapa Bahasa Melayu ni sekadar Bahasa Komunikasi Harian?
    Sebab tak ada siapa pun di antara kita selepas Merdeka ni cuba untuk mempraktikkan Bahasa Melayu dalam bidang Perdagangan, Sains dan Teknologi. Semuanya BI. Ia mungkin kesalahan datuk nenek moyang kita, tapi kita yang hidup ni mampu memperbetulkan semula, takkan diorang yang dah tak ada nak betulkan?

Dulu masa zaman Kesultanan Melayu Melaka, sape nak berniaga kat Malaysia ni kena cakap Melayu sebagai Lingua Franca masa tersebut.
    Itu sebagai bukti bahasa Melayu pernah gah, dan bahasa Inggeris pernah ketinggalan dari Bahasa Melayu.
    Maka apa orang Inggeris buat? Dia buka langkah pertama dalam pengejaran. Lambat pun lambat lah, dah kejar nanti boleh potong.
    Dia belajar BM, faham BM. Tapi dia tak muliakan BM lebih dari BI di negara dia.
    Lihat hasilnya sekarang? Kita pula yang ketinggalan.
    Then sekarang kamu pula tak mahu mengejar semula kehebatan yang kita pegang suatu masa dahulu, sebab, dah lambat.
    Orang Inggeris kata, better late than never. Tapi orang Melayu kata, nasi dah menjadi bubur.
    Better late than never atau nasi dah menjadi bubur, masa satu yang dah maju sekarang?
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 12:21 pm

bukan nak muliakan bi lebih,tapi upkan level bi tu supaya setaraf dengan bm.kalau tak lulus bi tapi masih boleh pass spm..macam bi tu tak penting lak.
    bukannya nak tebalikkan (bi kena lulus,bm tak lulus pun takpe)
    bahasa melayu cuma jadi bahasa komunikasi..sebab kalau tak bi..basasa apa lagi yang jadi prioriti?mandarin.
    kita duduk kat malaysia meh...pemegang ekonomi(kat sini membawa makna kemajuan) pun semua orang dah tau..orang cina.

zaman dulu,takde iso,takde un,takde tahape2 lagi badan dunia.setiap negara sendiri2 je.
    so kalau datang negara orang pun buat cara la cara datang negara orang.datang tanah mlayu cakap la melayu.istilah lingua franca tu poyo je takde apa yang special kat istilah tu...normal la orang datang tempat orang lain kena ikut budaya tempat tu.

orang inggeris diterima bahasa diorang sebagai bahasa universal sebab tu la,masih takde bahasa global;tapi diorang ada dimana2..diorang takde nak kejar apa2 pun nak majukan bahasa diorang.
    antara faktor inggeris jadi bahasa global ialah sebab dulu dia menjajah.
    dan sebab yang lagi utama,ialah us.amerika tu asalnya dari orang inggeris.
    diorang 'bukak' negara amerika yang harini jadi kuasa besar dunia.
    cuba bayangkan kalau us tu tak wujud?ntah2 bahasa german ngan jepun yang kita blaja waktu spm.

better than late ngan nasi jadi bubur tu sama je..maksdnya,jangan berpatah balik.patah balik,you are late.you are no good.elok2 telambat 100 tahun patah balik dah telambat 200 tahun.
    so,teruskan je dengan apa yang ada.
    lagipun bukanlah cara yang betul untuk 'memuliakan' bm dengan melemahkan kedudukan bi.(tak lulus bi pun bole pass spm)
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Sat Jun 13, 2009 1:16 pm

Razi_IBM wrote:bukan nak muliakan bi lebih,tapi upkan level bi tu supaya setaraf dengan bm.kalau tak lulus bi tapi masih boleh pass spm..macam bi tu tak penting lak.
    Abis kalo lulus bi tapi xlulus bm?mcm bm tu xpenting lak..

berapa ramai pelajar yg xdpt A dlm subjek BM walaupun tu bahasa komunikasi harian?bahasa ibunda?walhal tu dok ckp hari2..dok baca hari2..kenapa semua pelajar melayu xdapat A dlm BM?tambah la BI..ckp pun xpenah..jarang2..baca paper english..maybe xpenah..bg yg tinggal dibandar,di pekan maybe diorang ada kemudahan internet,org sekeliling yg berckp english..macam mana dengan org pedalaman,hulu2,luar bandar..komputer pun xpenah pegang..mak bapak..lg la..xtahu sepatah pun bahasa inggeris..ini la yg dikatakan menghancurkan masa depan mereka..

seperti yg aku ckp dlm post yg lepas la..kita nak buat sesuatu, biarlah kita ada asas yg kukuh..kalo BM berjaya mencapai 100% lulus, aku xde masalah nk wajibkan lulus BI..sbb kita dh ada asas yg kukuh..
    Battousai
    Battousai
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 17

Post by Battousai Sat Jun 13, 2009 1:36 pm

Aku setuju ngan Razi_IBM..buat ????????? troskanlah tanda soal yg bermain diminda anda..yg penting surve dah menunjukkan majoriti setuju BI wajib lulus & gov pon dah buat keputusan..lpasni aku arap takkan ade yg sebok2 buat demonstrasi jalanan

Ps: Skangni zaman teknologi,mane2 bangse nak maju kne hebat teknologi,dunia pkai PC gune bahase ape? agak2nye yg tak tau basic BI sikit pon boleh kejar ke kemajuan dunia? lg skali nak gitau gov suruh suruh lulusje bukan suruh dpt A, yg nak takot2 sgat BM diabaikanni asal?
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 1:57 pm

neology wrote:
    Razi_IBM wrote:bukan nak muliakan bi lebih,tapi upkan level bi tu supaya setaraf dengan bm.kalau tak lulus bi tapi masih boleh pass spm..macam bi tu tak penting lak.

berapa ramai pelajar yg xdpt A dlm subjek BM walaupun tu bahasa komunikasi harian?bahasa ibunda?walhal tu dok ckp hari2..dok baca hari2..kenapa semua pelajar melayu xdapat A dlm BM?tambah la BI..ckp pun xpenah..jarang2..baca paper english..maybe xpenah..bg yg tinggal dibandar,di pekan maybe diorang ada kemudahan internet,org sekeliling yg berckp english..macam mana dengan org pedalaman,hulu2,luar bandar..komputer pun xpenah pegang..mak bapak..lg la..xtahu sepatah pun bahasa inggeris..ini la yg dikatakan menghancurkan masa depan mereka..

seperti yg aku ckp dlm post yg lepas la..kita nak buat sesuatu, biarlah kita ada asas yg kukuh..kalo BM berjaya mencapai 100% lulus, aku xde masalah nk wajibkan lulus BI..sbb kita dh ada asas yg kukuh..
    sebab tu aku kata..2-2 bahasa wajib lulus.takleh la nak lulus bm je..atau sebaliknya.

berapa ramai pelajar yg xdpt A dlm subjek BM walaupun tu bahasa komunikasi harian?
    err..bahasa harian ko penuh tatabahasa ke?macam nak jawab karangan spm?
    jangan samakan konsep bahasa harian(bahasa pasar) ngan bahasa bm spm.

nak belajar bi tak perlu kena pandai bm.belajar bahasa bukan macam blaja matematik,kena ada asas.
    kalau nak blaja bahasa german perlu ke belajar bahasa rusia dulu?
    nak belajar bahase jepun perlu ke belajar bahasa cina dulu?
    nak belajar inggeris perlu ke kena pandai bm dulu?
    ya..memang perlu pandai bm,tapi cukup sekadar membolehkan kita berkomunikasi ngan cikgu bi tu.tak perlu dapat A pun takpe...bukan..dapat D pun takpe,asalkan orang boleh faham.

pasal orang pendalaman tu...apa guna cigku bi?
    ibu bapa tak main peranan pun..
    parents Dr. Sheikh Muszaphar tak reti cakap russia.tapi mamat ni boleh cakap rusia lepas belajar.
    bapak aku jawe,mak aku melayu,tapi aku boleh je cakap melayu,kelantan,jawe,ingeris,jepun?takde masalah pun?
    aku duduk bandar,waktu aku mengenal bi,aku takde cakap ngan foreigners atau reti guna internet.
    start aku habis spm baru la aku berurusan dengan orang luar.aku mengenal tenet waktu darjah 3,(tu pun main game)
    tapi apa yang aku rasakan ialah,bukan tenet tu bantu aku dalam bi,tapi aku boleh guna tenet dengan baik sebab aku belajar bi.

komputer pun xpenah pegang
    jangan salahkan tak penah pegang komputer...
    kalau tak tau bi(tahap sampai fail bi),tapi dapat pegeng komputer..haha...nak buat apa?nak tunggang komputer tu buat merempit?

ps-haih..rasa nak demam lak...korang gi la sambung debat..aku sakit kepale takleh duk 'mengarang' depan leptop lelama.aku resign jap sebagai panel pencadang..haha..

Last edited by Razi_IBM on Sat Jun 13, 2009 2:08 pm; edited 3 times in total
    Battousai
    Battousai
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 17

Post by Battousai Sat Jun 13, 2009 2:03 pm

neology wrote:

Miskin,duduk luar bandar etc bukan alasanlah bro..yg pangkat tansri,dato hatta tun skangpon dorg tu dlu idup senangke? idup dlm suasan bandar? tp mcm mane dorg leh expert BI? nak sribu daya xnak sribu alasan..
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Sat Jun 13, 2009 2:07 pm

ko duduk bandar bleh la..ada ekses internet,ada org ckp bahasa inggeris..kemudahan banyak..ada pc..budak2 dok pedalaman?hulu?luar bandar?tgk komputer pn xpenah..lain la k'jaan bleh bg kat diorang semua kemudahan tu..fasiliti..ko jgn pentingkan diri sendiri je..

tiap kali menteri bertukar..habis nak tukar dasar..kununnya mempunyai idea baru..tapi habuk pn tarak..yg jadi mangsa, pegawai,guru-guru dan pelajar..kita yg xterlibat dgn dunia pendidikan, kita xtau..kita dh xjadi pelajar sekolah..kita xtau..

isu PPMSI pun xselesai lagi..nak buat isu wajib lulus bi lak..

*kdg2 terpikir la..actually, isu ni dh 'ditetap'kan dh dan cuma tunggu nk laksana je..servey yg dibuat ni cuma nk nak 'cukup syarat' je..xnk jadi mcm PPSMI dulu..xbuat servey ape pn..tapi percaya la..walaupun ada yg bantah..sure benda ni jalan jgak..isu wajib lulus bi ni nk cover PPSMI..nk kambus lubang PPSMI yg gagal dulu dengan mengorek lubang lain..ini hanya pandangan peribadi aku..*
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Post by Razi_IBM Sat Jun 13, 2009 2:11 pm

aku ulang balik post aku sebelum aku out..hehe..
    internet bukan tempat blaja inggeris,tapi kena blaja inggeris untuk guna internet.
    jangan salahkan fasiliti.

kat bandar bukan sumernya bandar cam kl..cakap omputih je..
    kat jb cine lagi ramai dari melayu...bi?ermm..kat signboard jela..

dan kalau duk bandar yang banyak cakap omputih pun..boleh idup ke kalau tak lulus bi?
    tak kan la sampai kiamat orang pedalaman tu nak jadi orang pedalaman?dan bawa alasan tak lulus bi sebab dia orang pedalaman..blabla..fasiliti..blaba..internet..blabla..
    pedalaman tu satu hari jadi bandar jugak.

belum terlambat nak berubah dan mulakan langkah mengeksploitasi kuasa bi.atau lebih tepat lagi,sekarang ni baru nak mula.
    bukan macam isu menglobalkan bahasa melayu yang dah terlambat sangat,dah takleh buat apa.
    zul_pfs
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 44

Post by zul_pfs Sat Jun 13, 2009 2:18 pm

Razi_IBM wrote:aku ulang balik post aku sebelum aku out..hehe..
    internet bukan tempat blaja inggeris,tapi kena blaja inggeris untuk guna internet.
    jangan salahkan fasiliti.

kat bandar bukan sumernya bandar cam kl..cakap omputih je..
    kat jb cine lagi ramai dari melayu...bi?ermm..kat signboard jela..

dan kalau duk bandar yang banyak cakap omputih pun..boleh idup ke kalau tak lulus bi?
    tak kan la sampai kiamat orang pedalaman tu naj jadi orang pedalaman?dan bawa alasan tak lulus bi sebab dia borang pedalaman..blabla..fasiliti..blaba..internet..blabla..
    pedalaman tu satu hari jadi bandar jugak.

Ak setuju jika benda ni diberikan sedikit tempoh.. Contohnya perlaksanaan bermula SPM 2014.. So dlm tempoh tu, betulkn semua kemudahan luar bandar dsbnya.. Isu pendidikan ni jgn dijadikan eksperimen singkat.. Biar lambat sikit, tp perlaksanaanya berkesan..
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Sat Jun 13, 2009 2:46 pm

Razi_IBM wrote:err..bahasa harian ko penuh tatabahasa ke?macam nak jawab karangan spm?
    jangan samakan konsep bahasa harian(bahasa pasar) ngan bahasa bm spm.
    habis..kalo grammar yg betul pn budak2 xbleh jawab..tu dok ckp hari2 tu..(walaupun broken bm)..camne dgn grammar english?ckp pn kurang..bygkan la..

Razi_IBM wrote:pasal orang pendalaman tu...apa guna cigku bi?
    cikgu bi di pedalaman prob la?kalo wajibkan lulus bi skunk cmne?cikgu pedalaman prob kn?budak2 camne?payah jugak tu kn?

Razi_IBM wrote:ibu bapa tak main peranan pun..
    parents Dr. Sheikh Muszaphar tak reti cakap russia.tapi mamat ni boleh cakap rusia lepas belajar.
    bapak aku jawe,mak aku melayu,tapi aku boleh je cakap melayu,kelantan,jawe,ingeris,jepun?takde masalah pun?
    aku duduk bandar,waktu aku mengenal bi,aku takde cakap ngan foreigners atau reti guna internet.
    elo..Dr.Sheikh Muszaphar dh dpt title Dr. kat skolah dulu ade ke dia blaja bahasa russia?dr.sheikh muszafar dapat pelbagai pendedahan n i believe he came from an educated family..ko pn aku percaya dtg dari keluarga educated..dh ada komputer masa darjah 3..kire family ko ini org berada jugak la..parents ko tau kepentingan komputer tu..time tu bukan semua budak2 bleh pegang komputer...tmbh2 budak kampung..

Razi_IBM wrote:
    start aku habis spm baru la aku berurusan dengan orang luar.aku mengenal tenet waktu darjah 3,(tu pun main game)
    tapi apa yang aku rasakan ialah,bukan tenet tu bantu aku dalam bi,tapi aku boleh guna tenet dengan baik sebab aku belajar bi.

ko nk gune tenet..mesti ko ada matlamat..nk cari maklumat..nak cari game..nk cari cheat..itu ko punya motivasi..ko nk sesuatu..ko mesti cari..dari situ ko improve bi ko..budak yg xde komputer..nk main game..bg dia..ape bleh cari dgn internet tu?dia xde pendedahan..dia rasa xperlu..then dia xblaja..

aku pun cam ko..bapak aku beli komputer masa aku darjah 2(1994)..aku main game je..bila dah darjah 6..aku start buat BASIC programming..masa form 1, aku mula dgn MS-DOS..masa tu internet xde lagi..masa aku form3 baru ada tenet kat umah aku...PMR n SPM..aku dpat A..alhamdulillah..UPSR je teruk sket..adik2 aku lepas tu sume terer bi..UPSR,PMR,SPM..sume A..

kita yg terdedah..mungkin kurang sensitif..kita cuma pk nk pelajar2 ni berjaya tanpa memikirkan faktor2 lain..11 thn blaja bi,dimana silapnya..jgn katakan nk grammar btol..nak ckp pun xbleh..itu yg sepatutnya kementerian kaji..adakah kerana gurunya?silibusnya?P&P nya?bahannya?bukan nk paksa pelajar lulus..
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Post by TOYSЯUS Sat Jun 13, 2009 3:02 pm

Hmm.

Saya rasa, dengan sistem SPM yang sekarang ni (SPM lulus if and only if BM lulus), contoh peratus pelajar gagal SPM adalah 10% konsisten saban tahun.
    Sistem SPM yang baru (SPM lulus if and only if BM and BI lulus), pada awalnya peratus pelajar gagal SPM adalah 20% juga konsisten setiap tahun.
    Maka setelah beberapa tahun sistem baru dilaksanakan, adakah peratus pelajar gagal SPM dapat dikurangkan sekurang-kurangnya ke 15%?

Saya fikir tidak, kerana:
    1. Kebanyakan pelajar di luar bandar kurang mendapat dedahan kepada Bahasa Inggeris.
    2. Pelajar hanya akan study hard untuk subjek Science, Mathematics (PPSMI), dan BI. Maka peratus pelajar gagal subjek lain seperti Sejarah, Kejuruteraan Mekanikal (bagi yang bersekolah teknik), Pendidikan Islam, Fizik, Kimia, Biologi dan lain-lain akan meningkat.
    3. Grammar dalam BI adalah faktor penting untuk lulus SPM. Ramai pelajar tak lulus BI aku fikir disebabkan grammar (tatabahasa) BI mereka.
    4. Jika peningkatan pelajar lulus BI meningkat, adakah peratus pelajar gagal BM akan menurun dengan sistem baru ini?

Maka, aku fikir Malaysia akan melahirkan ramai pelajar GAGAL SPM pada tahun 2010-2015. Bagaimana mereka hendak mendapat tempat di IPT terutamanya IPTA kelak?

TETAPI. ...ada tetapi...

Aku setuju perlaksanaan 'Lulus BM & BI then Lulus SPM' sepertimana dicadangkan encik TJ-Ariff, iaitu dilaksanakan semasa murid tadika tahun ini mengambil SPM kelak, iaitu 11 tahun akan datang.
    Dalam masa 11 tahun ini, KPM perlu memantapkan pengajaran subjek BI dari tahap KBSR hingga KBSM itu sendiri, terutamanya di sekolah-sekolah luar bandar. Dan dalam pada itu juga KPM perlu memberi perhatian kepada pencapaian peperiksaan akhir tahun untuk dua matapelajaran tersebut bagi sekolah-sekolah rendah dan menengah.

-

Mengenai isu memartabatkan bahasa Melayu, aku tak fikir kita dah terlambat sangat.
    Bagi aku "terlambat" tu hanya patut kita guna apabila Bahasa Melayu dah jadi Bahasa Sanskrit Melayu, iaitu bahasa kuno.
    Masih jauh lagi perjalanan untuk kita katakan kita dah terlalu terlambat, 500 - 1,000 tahun lagi.
    Better late than never dengan nasi dah menjadi bubur LAIN maksudnya.
    Better late than never = Jangan tak buat langsung biarpun kita dah terlambat; iaitu ada usaha untuk kita memulakannya. (Tanakkan juga nasi tu walaupun dah jadi bubur).
    Nasi dah menjadi bubur = Tak payah buat langsung sebab kita dah terlambat; iaitu tiada usaha untuk kita mulakannya. (Tak payah tanak nasi tu sebab dah jadi bubur dah).

-
    Kepada encik Battousai, tolonglah aku keluar dari dilema ini. Jangan biarkan hidup anda diselubungi......tanda soal. Hahahahaha.
    ogGy
    ogGy
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : geletek ginjal korang

Post by ogGy Sat Jun 13, 2009 7:04 pm

Aku setuju dengan perlaksanaan kerajaan buat,sebab apa ? zaman sekarang ni kebanyakkanya mengggunakan bahasi Inggeris sebagai bahasa pengantaraan.Apa yang dilaksanakan oleh kerajaan hanya nak pelajar tidak kira diluar mahupun di dalam bandar lulus sahaja.Tidak pula mengatakan semua pelajar kena dapat A dalam bahasa inggeris.

Lulus tu boleh disenangkan maksudnyalah,memahami percakapan dan tulisan yang dibaca.Takkan kita tak boleh nak kuasai perkataan yang senang-senang yang budak darjah 1 pun boleh kuasai.Kalau kita boleh kuasai perkataan dan percakapan yang mudah,dah tentu kita boleh lulus.

Jika diperhatikan sekarang ni,aku duduk di perkampungan dan terdapat beberapa kawasan perkampungan orang asli.Apa yang aku nampak,remaja diperingkat menengah boleh mendengar lagu berbahasa inggeris,takkan pula tidak mengerti akan maksudnya.Jika perkataan lucah seperti **CK U boleh diconteng (maaf kalau contoh tu agak kasar ),mesti diaorang tahu akan maksudnya.Sebenarnya mereka ni boleh dilentur,cuma segelintir dari mereka yang tak nak diri mereka dilentur untuk manjadi pandai."Hero kampung,ego,berlagak pandai,tak de duit,tak nak berfikir akan masa depan,ini yang menyebabkan mereka terkandas.Ibu bapa mana yang tak nak anak mereka berjaya dan mengusai ilmu dan bahasa.

Orang asli ? ada yang hantar anak-anak dia pergi kelas tambahan bahasa ingggeris dan ada yang petah bercakap Ingeris sehingga masuk Universiti.Tidak pula melupakan budaya dan asal usul.

Tujuan kita menguasi bahasi inggeris bukan bertujuan nak menaikkan bahasa penjajah,cuma kita kuasai bahasa mereka dan pelajari setiap ilmu mereka.Selepas itu,kita alih bahasa kepada bahasa KITA untuk tatapan anak-anak dan cucu kita.Alih bahasa bukan bermaknya kita celup 100% ilmu mereka,kita kuasai formula yang mereka pakai dan kita ubah suai,sebagaimana mereka mengubah suai ilmu islam terdahulu sehingga mereka berjaya.

p/s : Wajib lulus BI dah ramai yang bangkang,bagaimana pula WAJIB mengikut rukun dan hukum hakam islam ? semua kata "tak kisahkan..." "malaslah...." hehe Smile
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Sat Jun 13, 2009 11:46 pm

kalo dh ada kesedaran..org asli pun boleh ckp english dgn bagus..xde syarat pn xpe kn?sama jugak..kalo bleh lulus bagus la..dulu xde syarat lulus bi pn bleh masuk universiti..so,xde beza la wajib ke xwajib..

bak kata org, "xde pasal..cari pasal.."
    ogGy
    ogGy
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : geletek ginjal korang

Post by ogGy Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Tu dulu...dulu berapa ramai yang guna BI bila bercakap,skang ni melayu sama melayu bercakap pun guna BI.Sekurang2nya tak de la pelajar2 kita nampak bengap sangat sampai BI pun tak boleh lulus.Macam mana jika pelancong asing datang dan soal kita dalam BI,hah mengengkeh nak menjawab sebab tak tahu...

Jadi kalau LULUS tu,sekurang2nya diaorang faham maksud yang warga asing ataupun orang lain cuba sampaikan.Aku dulu BI tak de la baik sangat,lulus jer.. skang ni dah keje barulah terhegeh2 nak beli buku BI dan beli cd learning english.Bos aku yang degree pharmacy tu pun blajar balik nak bagi faham BI.

Ada 1 cerita berkaitan pemahaman BI.Sekadar berkongsi jer.. Smile

Spoiler:
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Automotivers

Post by etnio_getic Sun Jun 14, 2009 4:23 pm

Nak gune Lowyat.net pn kene gune BI
    xtau gune BI, mmg kau musnah mase depan
    nak ngorat awex mat saleh pn xleh
    haha
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Post by hampeh Mon Jun 15, 2009 12:49 am

Nak kasi sedar dengan cara paksa kadang kala berguna tapi kepada orang yang masih tak trsedar dengan cara paksa tu la yang merumitkan keadaan lagi untuk sekolah. Neutral
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Mon Jun 15, 2009 5:07 pm

aku rasa..sebelum kita wajib lulus BI..baik kita buat wajib lulus Pendidikan Islam atau Pendidikan Moral dulu..btol x?
    etnio_getic
    etnio_getic
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Automotivers

Post by etnio_getic Mon Jun 15, 2009 5:17 pm

tanpa ilmu, jadi dungu
    tanpa akhlak, jadi kuang ajo
    tanpa agama, jadi setan
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Post by hampeh Mon Jun 15, 2009 8:12 pm

etnio_getic wrote:Nak gune Lowyat.net pn kene gune BI

BI sana pun hancur gak jadi manglish Laughing

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Apr 26, 2024 10:08 pm