Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

neutron
daimon
Noning
khairul anwar
asdasd
mjmax15
Han_Hin
NazCYPHER32
hampeh
Nezict
14 posters

Kekeliruan : Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni)

Nezict
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Kekeliruan :  Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni) Empty Kekeliruan : Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni)

Post by Nezict Sat Dec 12, 2009 2:38 am

penah dengar ayat nie tak:

"Kalau nak main game, beli AMD. Kalau nak buat kerja/multitasking, beli Intel."

Selalu la kita dengar ayat2 ni tak kira la dalam forum ke, mintak pendapat orang2 kat luar (sesetengah) dan jugak sesetengah pomen PC kat luar.

Tak silap aku istilah ni mula time AMD tapau Intel time AMD keluarkan AMD Athlon 64, sedangkan Intel baru nak hype pasal Pentium 4.

Persoalannya:

1. Betul ke? Setahu aku kalau dah boleh buat multitasking, mesti jugak la power main game. Ape pulak AMD power main game tapi tak power multitasking.

FYI, aku penah run sekaligus Firefox 1.5 10 tabs, Winamp 5.0 (time2 baru keluar, memory usage tak se-efisyen foobar2000), Adobe Photoshop CS2 80 layer + filters banyak + effects banyak, Adobe Illustrator CS2 40 layer + amat banyak paths, vector objects atas AMD X2 3600+ + 2GB DDR2 667 + WinXp Sp2, agak berat la jugak tapi paling berjanggut time nak save la. No wonder atas proc camtu. Tapi keje still can be done. Multitasking berat tu. Aku rase proc yang setara dengan proc tu cume Pentium D or Pentium Dual Core tapi performance tak jauh beza.

2. Ada sesiapa tak boleh beritahu KALAU LA BETUL, dari segi apa proc AMD menang dalam gaming? Proc Intel menang dari multitasking? Mungkin tak sama sebab banyak jenis model, tapi at lest dari segi architecture proc tu dah boleh kira membantu banyak juga la.

3. Lately aku ade try The Sims 3 World Adventure atas AMD X2 5000+ + ATI 3850 256MB DDR3 + 1024x768 (15" monitor), memang berat game ni. Guna resource CPU amat banyak dan proc aku cecah 85C - 90C time main. Of course sebab game ni real time 3D processing, so no wonder. Bunyik beeep memanjang (sebab aku letakkan threshold 80c bunyik beep). Tapi ni jugak menunjukkan AMD takde la power mane men game. member aku men game yang same on c2D e7400 klo x silap, tenang je dier main.

As for my opinion, memang Intel superior dari ape jua bentuk architecture proc sejak zaman C2D. Beat in gaming dan multitasking.

So what's your opinion guys? Aku ni part time tukang pomen PC, so takde la hebat mane nak explain on benchmark and such. Just nak mengelakkan kekeliruan time aku nak setup PC orang. AMD or Intel?

p/s: sila elakkan unsur fanboyism dalam ni. X nak la just tulis "AMD power sebab ok je aku gune AMD dari zaman Duron lagi." Give the forumers here some valuable and informational input please.
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Number of posts : 866

Kekeliruan :  Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni) Empty Re: Kekeliruan : Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni)

Post by hampeh Sat Dec 12, 2009 3:21 am

hmmm. sekarang ni lebih kepada penguasaan intel dalam benda ni . lebih2 lagi i7 , setau aku amd takde lagi yang boleh setaraf i7 lagi .

Firefox 1.5 10 tabs, Winamp 5.0 (time2 baru keluar, memory usage tak se-efisyen foobar2000), Adobe Photoshop CS2 80 layer + filters banyak + effects banyak, Adobe Illustrator CS2 40 layer + amat banyak paths, vector objects atas AMD X2 3600+ + 2GB DDR2 667 + WinXp Sp2, agak berat la jugak tapi paling berjanggut time nak save la.
    Ni aku rasa ada kaitan ram dan prestasi hard disk (pakai layer dalam PS banyak telan ram , bila saving prestasi hard disk pun ada bersangkut untuk read/write operation) jugak.

tambah: Apa2 hal dalam buat pc orang ni ikut budget gak , tengok bugdet boleh beli komponen apa yang paling berbaloi berdasarkan budget
    NazCYPHER32
    NazCYPHER32
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 373
    Job/hobbies : FSsimming,racing sim,3dmodelling

Kekeliruan :  Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni) Empty Re: Kekeliruan : Multitasking, Gaming dan Proc. (Otai2 sila datang, aku kompius ni)

Post by NazCYPHER32 Sat Dec 12, 2009 4:48 am

yang aku dengar cume

"kalo budget agak terhad tapi mau performance bole amik AMD,kalo ade budget lebih utk beli cap huruf I,N,T,E dan L...bole la amik intel tuh"
    Han_Hin
    Han_Hin
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Main Golf,Bola Tanpa Bola,Main Mata.

Post by Han_Hin Sat Dec 12, 2009 9:44 am

ku rase klo amd x2 5000 memang bkn lwan c2d e7400.cbe pkai proc yg sma speed ngan saiz cache dier.tp memang takde proc amd blh celen i7 buat masa ni tuk multitasking.
    mjmax15
    mjmax15
    Ahli
    Ahli

Job/hobbies : D-Sign-Ner / PC Gaming

Post by mjmax15 Sat Dec 12, 2009 10:02 am

aku pun teringin juga nak tanya soalan macam TS,
    dan kalau boleh sertakan sekali dgn resource yg reliable.. Smile

aku sekarang x berani komen sbb kat opis guna q8400 + 4gb ram + 9500gt utk
    render dlm photoshop cs3 (file boleh cecah 1gb) + illustrator + winamp + coreldraw + firefox + win xp sp2. so far smooth ajer cuma buka dgn saving file mmg agak lembab (hdd performance)

kalau main game guna amd mcm sig kt bawah. cuma masa render photoshop cs3 yang agak simple (file dlm 200mb) + winamp terasa agak lag.guna win7. mungkin ram aku kureng kot..hehe.
    asdasd
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 71

Post by asdasd Sat Dec 12, 2009 10:09 am

salam,

dari segi teknologi mmg intel ke depan banding amd. proc intel ada byk feature yg optimize performance yg amd cuba implement dulu tp tak berjaya. cth NB dlm proc dimulakan oleh amd tp pelaksanaan intel lagi mantap walaupun lewat (core i7 dll). satu kelebihan amd ialah proc dia lebih murah dari intel untuk clock speed yg sama.

core i5 paling murah dlm rm700 tp utk rm700 ko bleh dapat phenomII X4 965 black dan save rm60 lagi. cuba la tgk benchmark perbandingan antara 2 proc ni mana lagi power...
    Nezict
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Nezict Sat Dec 12, 2009 12:08 pm

adakah same kalau kite bandingkan antara dua ni:

Ada 2 jenis task, kedua2 makan 60% CPU resource, 1.5GB physical RAM, 1GB Virtual ram.

1. Main game.
    2. Bukak macam2 program serentak.

Adakah proc tu berfungsi sama dalam kedua2 task? Let's say run atas Win 7 which support multicore processing, game tu pon support multicore processing gak. Means dari segi distribution data keatas core2 dalam proc tu, macam mane data tu berjalan. da perbezaan performance ke? Atau kedua2 situasi ni tak boleh nak di bandingkan? Aku pon kompius. Sad
    khairul anwar
    khairul anwar
    Moderators
    Moderators

Post by khairul anwar Sat Dec 12, 2009 1:51 pm

pada aku mereka yang cakap macam TS cakap nie semua berdasarkan HARGA..

macam perenggan 3..

3. Lately aku ade try The Sims 3 World Adventure atas AMD X2 5000+ + ATI 3850 256MB DDR3 + 1024x768 (15" monitor), memang berat game ni. Guna resource CPU amat banyak dan proc aku cecah 85C - 90C time main. Of course sebab game ni real time 3D processing, so no wonder. Bunyik beeep memanjang (sebab aku letakkan threshold 80c bunyik beep). Tapi ni jugak menunjukkan AMD takde la power mane men game. member aku men game yang same on c2D e7400 klo x silap, tenang je dier main.

harge tuk 5000+ = less dari rm180
    harge tuk e7400 = rm300+-

jauh beza kan harge, tapi performance dia lebih kurang..
    kalo OC amd tu da dapat performance e7400

ape yang selalu aku tgk yang pandai2 pasal CPU nie komen,

memang amd nie bagus tuk gaming sebab mungkin dia bagus dalam rendering 3d (nie aku tak sure)

manakala intel lebih multitasking (mungkin pasal architecture dia kot, aku memang lemah bab2 architecture2 nie)

p/s: kalo ade salah tolong edit kan

Last edited by khairul anwar on Sat Dec 12, 2009 3:06 pm; edited 1 time in total
    khairul anwar
    khairul anwar
    Moderators
    Moderators

Post by khairul anwar Sat Dec 12, 2009 2:59 pm

alamak, aku dah terkeliru pun ade hehehe
    Noning
    Noning
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Eat...Eat...Eat...Sleep zzzzzzzz

Post by Noning Sat Dec 12, 2009 6:37 pm

yang saya pasti keupayaan multitasking AMD tak melebihi Intel. Surprised
    daimon
    daimon
    Moderators
    Moderators

Number of posts : 245

Post by daimon Sun Dec 13, 2009 12:43 am

x pernah pakai amd dan intel x layak nak bandingkan,
    sekadar tgk chart, dengar khabar, semua org boleh jadi pakar Very Happy

try it to believe it..

mostly yang kata AMD x setara (price per performance) x pernah pun pakai AMD
    seriously, semua cakap2 fanboy je

and, gaming AMD hebat?
    proc dah x berapa mainkan peranan yang pernting dalam gaming
    intel mahupun AMD, tugas mereka GC dah tolong ringankan...

AMD athlon X2 5000+ boleh je run GTX280
    but make a good pair la, pair beuty and the beast buat apa?
    but still, AMD athlon x2 5000+ tu boleh je run GTX280

ok, give you guys an example

AMD athlon X2 + GTX280 vs Intel core i7 920 + HD4550

which one is better? Very Happy

in term gaming performance and multitasking?
    Nezict
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Nezict Sun Dec 13, 2009 7:47 am

daimon wrote:x pernah pakai amd dan intel x layak nak bandingkan,
    sekadar tgk chart, dengar khabar, semua org boleh jadi pakar Very Happy

try it to believe it..

mostly yang kata AMD x setara (price per performance) x pernah pun pakai AMD
    seriously, semua cakap2 fanboy je

and, gaming AMD hebat?
    proc dah x berapa mainkan peranan yang pernting dalam gaming
    intel mahupun AMD, tugas mereka GC dah tolong ringankan...

AMD athlon X2 5000+ boleh je run GTX280
    but make a good pair la, pair beuty and the beast buat apa?
    but still, AMD athlon x2 5000+ tu boleh je run GTX280

ok, give you guys an example

AMD athlon X2 + GTX280 vs Intel core i7 920 + HD4550

which one is better? Very Happy

in term gaming performance and multitasking?

hahahaha. betul2. terlalu ramai bole ckap this and that while dier tak gune pon proc tu. LOL.

lately game byk stress kat GC dan tak mainkan proc sangat. that's why aku agak terkejut dengan the sims 3, which take too lot of cpu resources. gile lah.

lagi gila bukak firefox 3.5 ni atas win7 x64, baru 4 tab, dier sedut 100% cpu resources. timbal balik la tu.
    mjmax15
    mjmax15
    Ahli
    Ahli

Post by mjmax15 Sun Dec 13, 2009 10:41 am

jadi kesimpulannya ?
    asdasd
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 71

Post by asdasd Sun Dec 13, 2009 11:24 am

salam,

jadi kesimpulannya gaming tak sama dgn multitasking dan tak semua game perlukan grafik kad power mcm gtx280. game mcm the sims 3 tu lebih berat kat proc banding game yg graphic intensive mcm farcry2 atau crysis jadi mmg tak sesuai nak guna proc lama mcm athlon x2. kene ingat proc yg baru dh ada byk instruction utk optimize performance (SSE3,SSSE3,SSE4A dll) jadi cara dia handle load lagi cekap.

klu TS minat nak main game the sim tu lagi sesuai guna i7 920 + hd4550 dari AMD athlon X2 + GTX280 walaupun sekali imbas mcm gtx280 tu teramat power sehingga boleh main semua game tanpa lag.
    Nezict
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Nezict Sun Dec 13, 2009 12:00 pm

yup, lately, aku lebih more to multitasking compare to gaming. still stick dengan 3850.

aku simpulkan, depends jugak pada software ape kita gune. game pon still consider as software. kalau gune ms word + browser, tak perlu la proc melebih2. Tapi kalau dalam 1 hari, 23 jam keje render video @ texture 3d, better angkat proc yang power la.

kalau ade orang tanyer "AMD power game, Intel power multitasking", jawab la balik, "Ko pakai PC/Lappy buat keje ape? Game? Heavyduty software? Ke light browsing je?"

Akhirnya berbalik jugak pada task kita buat. Game + mp3 player pon multitasking ape... Razz
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Number of posts : 866

Post by hampeh Sun Dec 13, 2009 12:11 pm

Hehe kesimpulan nya kalau orang tu ada kata "AMD power game, Intel power multitasking" semata-mata , ko ada lesen untuk starlight dia guna sudu besi Very Happy
    mjmax15
    mjmax15
    Ahli
    Ahli

Post by mjmax15 Sun Dec 13, 2009 2:27 pm

ooo...dari kesimpulan yang bersimpul2 dlm kepala aku nih,
    jawabnya: kalau budget besar, beli lah high-end proc macam i7. gaming + multitasking.
    no complaint..

jadi, AMD for gaming , INTEL for multitask (office) adalah tidak benar..
    cuma mindset shj.
    daimon
    daimon
    Moderators
    Moderators

Post by daimon Sun Dec 13, 2009 4:44 pm

hah, atlast!
    ada jugak org paham..

AMD boleh tapau intel kalau benchmarking dibuat berdasarkan price per performance
    bukan dengan kelajuan GHz semata2

2-2 brand ni berlainan sama sekali architecture, dan intel punya core i7 ciplak idea tech AMD integrated memory controller~
    neutron
    neutron
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neutron Sun Dec 13, 2009 5:45 pm

daimon wrote:hah, atlast!
    ada jugak org paham..

AMD boleh tapau intel kalau benchmarking dibuat berdasarkan price per performance

2-2 brand ni berlainan sama sekali architecture, dan intel punya core i7 ciplak idea tech AMD integrated memory controller~

integrated memory controller tu ape benda bro? sorry tny soklan bodoh..tp aku btl2 nak tahu..
    daimon
    daimon
    Moderators
    Moderators

Post by daimon Sun Dec 13, 2009 5:54 pm

habit aku suka suruh org google,
    tapi kalau aku suruh google plak, nanti kata forum x de function plak (even sebelum masuk kelas nak belajar pon, cikgu dah suruh ulangkaji dahulu sebelum masuk kelas Very Happy)

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_controller

pendek kata, intel baru implement tech ni dalam keluaran core i series (maybe i stand for integrated? who knows~)
    walhal benda ni dah lama AMD buat, semasa zaman AMD Athlon 64 (bukan x2 lagi, sebelum tu lagi) dan Opteron

sebelum ni, memory controller intel terletak pada northbridge (sila google northbridge)
    sebab tu, OC untuk core i series menjadi lebih mudah sebab x perlu nak jaga stability northbridge~

now, memory controller in the die processor itself,

kelebihan dia?
    major reduction in memory latency (google memory latency for more info)

sekian penerangan aku yang x berapa membantu ni
    kalau ada sesiapa yang rajin, sila paste full info regarding this memory controller~
    neutron
    neutron
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neutron Sun Dec 13, 2009 6:12 pm

huhhu.. tq bro.. baru aku tahu psl benda ni..

aku bukan x pandai nk google, tp paham2 je la kalau google sume Bi aku bukan terer kalau BI ni.. aku lebih senang faham kalau org yg bg tau dari aku baca sendiri..hehehe
    daimon
    daimon
    Moderators
    Moderators

Post by daimon Sun Dec 13, 2009 6:36 pm

no harm~
    hari2 kita belajar benda baru, antara sedar dan x sedar je~
    Han_Hin
    Han_Hin
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Main Golf,Bola Tanpa Bola,Main Mata.

Post by Han_Hin Sun Dec 13, 2009 8:21 pm

daimon wrote:hah, atlast!
    ada jugak org paham..

tp lom ade proc amd blh lwn i7.hrap amd thuban ngan bulldozer jd comeback buat amd.klo pkai i7 pun tuk game lbh kurang je gne amd,game lbh pada gc skrang proc power tuk elakkan bottleneck je.lain la keje hri2 convert video@ compress je keje.
    daimon
    daimon
    Moderators
    Moderators

Post by daimon Sun Dec 13, 2009 9:33 pm

cuba ko cari processor AMD yang setaraf harga dengan i7 tu?
    ada?

kalau x ada, tunggu je la ye~

BELUM ADA LAGI PROCESSOR AMD SEMAHAL i7... BETUL? Very Happy
    Nezict
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by Nezict Mon Dec 14, 2009 8:24 am

daimon wrote:cuba ko cari processor AMD yang setaraf harga dengan i7 tu?
    ada?

kalau x ada, tunggu je la ye~

BELUM ADA LAGI PROCESSOR AMD SEMAHAL i7... BETUL? Very Happy

ade, time Intel masih pentium d dan amd dah keluarkan x2. Razz

time tu x2 mahal woooo....

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun May 19, 2024 8:22 pm