Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

khairuddin_25
mitutoyo
belle
loy_azloy
sementara_waktu
TOYSЯUS
sayw
neology
zul_pfs
naza
chinpeng
Morphasella
matthew
Hackezkk
ogGy
LanoG
Fizi
ahaksz28
hampeh
Razi_IBM
teri-chan
baok
the_ultimatez_najman
kindaichi_hajime
28 posters

Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda?

Poll

Subjek SPM hanya 10 subjek

[ 16 ]
    Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_left52%Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_right [52%] 
    [ 14 ]
    Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_left45%Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_right [45%] 
    [ 1 ]
    Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_left3%Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Bar_right [3%] 

Total Votes: 31
    naza
    naza
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : sesi bercakap dgn kucing...

Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Empty Re: Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda?

Post by naza Sun Jun 07, 2009 3:08 am

ye btl tu ncik neo...
    tapi bagaimanakah carenye ntuk kite tau dak2 nie. yang dapat bnyak A nie genius/cerdik?
    mgkin anda ader cadangan untuk uji mrk yg bnyak A ni?
    Very Happy
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda? - Page 2 Empty Re: Subjek SPM Dihadkan Kepada 10 Subjek.Setujukah Anda?

Post by neology Sun Jun 07, 2009 3:19 am

pada aku..hadkan pengambilan bilangan subjek mengikut aliran..subjek wajib BM,BI,Agama,matematik..lg 6 subjek elektif..kalo nk bt engineering..fizik,kimia,matematik tmbhn + 3 subjek(ikut ingineering)..

kalo nk bt business..amik subjek perdagangan,dsbg.
    kalo nk bt sastera..sejarah,literature,dsbg
    dan lain2 aliran..

pengkhususan tu penting diperingkat awal..supaya pelajar lebih objektif..subjek dikurangkan..minat budak belajar akan bertambah..budak pn tidak akan terbeban dgn subjek xberkaitan..aku pecaya..ramai dari kita yg dh abih zaman skolah ni..xgune pn ilmu yg kite blaja cam geografi,sejarah..kalo tny skrang pn..ramai yg xleh jawab..

kita nk kualiti..bukan kuantiti..
    tanam la berapa relung padi pn..kalo padinya xberisi..xguna juga..
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Sun Jun 07, 2009 3:27 am

naza wrote:ye btl tu ncik neo...
    tapi bagaimanakah carenye ntuk kite tau dak2 nie. yang dapat bnyak A nie genius/cerdik?
    Very Happy

cara n kaedah tu aku xsure la..tp apa yg aku lihat sesetengah pelajar cemerlang SPM ni mereka hanya pandai belajar je..tapi apabila berhadapan dengan dunia sebenar..mereka xtau nk buat camne..kemahiran menyelesaikan masalah sebenar tidak ada dalam buku teks..

Cth : ramai dari kalangan kawan2 aku especially perempuan yg CGPA mmg mantap la..tapi bila berhadapan dengan mini project..FYP..mereka seolah2 tidak pernah belajar apa2..
    teri-chan
    teri-chan
    Moderators
    Moderators

Post by teri-chan Sun Jun 07, 2009 7:51 am

neology wrote:
    naza wrote:ye btl tu ncik neo...
    Very Happy

cara n kaedah tu aku xsure la..tp apa yg aku lihat sesetengah pelajar cemerlang SPM ni mereka hanya pandai belajar je..tapi apabila berhadapan dengan dunia sebenar..mereka xtau nk buat camne..kemahiran menyelesaikan masalah sebenar tidak ada dalam buku teks..

Cth : ramai dari kalangan kawan2 aku especially perempuan yg CGPA mmg mantap la..tapi bila berhadapan dengan mini project..FYP..mereka seolah2 tidak pernah belajar apa2..

betul2... yg ni aku stuju. sbb skang ni mesia mengajar book smart not street smart. aku takdela tere sgt blaja tp bile aku kuar ke dunia pekerjaan professional for the 1st time aku mcm lost. sbb pada aku blaja time tu nk score je.. bukan nk praktik kan. few yg f flat yg dpt selempang, dapat anugerah naib canselor, sume tu hiasan je semata apabila tak dapat perform utk real life.
    kindaichi_hajime
    kindaichi_hajime
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Number of posts : 1012
    Job/hobbies : Tengok bintang2..

Post by kindaichi_hajime Sun Jun 07, 2009 4:07 pm

btul tu teri..
    kalo blaja cme nk score,in the future akan alami mslh..
    aku time blaja dlu pn ader pengalaman..
    aku xder la pndai sgt..ader la spm dlu dpt kurang 10A...
    n bdk2 law sme ngan aku 13A keatas...
    diorg mmg x kurang bersosial la..
    ble chambering,rmai yg terkandas sbb xtaw basic2 dlm kehidupan..
    cthnyer kos yg aku amik dlu mmerlukan keseimbangan emosi,sosial dan teori..
    kalo dier hnya ada teori,exam mmg lulus..tp time kerja mmg gagal la sbb mmerlukan kemahiran sosial yg sgt tinggi...

p/s:aku sndri penah menyamar jd gigolo..xder sape pasan..hahaha..
    sayw
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 107

Post by sayw Sun Jun 07, 2009 5:12 pm

tgk gak yang ambik 10++ subjek lepas tu akhlak macam mana? down
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Number of posts : 866

Post by hampeh Sun Jun 07, 2009 7:49 pm

Bila aku fikir balik ,bagus jugak kalau limit . Macam kebanyakan korang kata , masa terluang disebabkan kurang subjek tu boleh diguna oleh pelajar untuk bersosial(bersosial secara halal la), belajar sikit pasal hidup bermasyarakat@kerja@dll.
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 95

Post by Morphasella Mon Jun 08, 2009 12:04 am

blaja,amik xm untuk test diri sendiri tahap mana pemahaman dia..

jadi,tak kisahla kalau tak dapat sumue A pun dalam subjek yg dia amik..

tak kisahla abis xm nanti berjaya ke tak ke, pandai ke tak ke, orang yg tak amik xm dan x gi skola lagi berjaya ke.. yg penting niat,amik xm sbb nk test tahap mana pemahaman dia..

jgn la sbb salah orang lain yg genius dan menyimpang akhlak masyarakat nak sekat kemahuan orang lain yg nk amik xm.. apa la salah mereka sampai tak dibenarkan amik xm??
    Morphasella
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 95

Post by Morphasella Mon Jun 08, 2009 12:06 am

aku sgt bersetuju ngan naza.. jgn disekat orang nk menuntut ilmu.. nk buat xm.. lebih banyak baiknya dari buruknya..

aku tak paham la masyarakat.. anak2 main gila2, dimarah.. rempit gila pun dimarah, belajar gila2 pun nk disekat2(tak mau guna dmarah) hehehe....
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Post by hampeh Mon Jun 08, 2009 12:10 am

betol2 ,biar gila study jangan gila rempit sambil buat jenayah .
    neology
    neology
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by neology Mon Jun 08, 2009 1:24 am

kita yg dh lepas SPM..atau xamik SPM..kita bleh la ckp..bg budak2 yg bakal menduduki SPM..diorang yg terbeban..bg sesetengah pelajar..yg nk berbelas2 subjek mungkin dari cikgu..mak bapak..kaum keluarga..tekanan tu tergalas kat bahu mereka..pengaruh keluarga dan guru amat besar terhadap mereka..mereka mungkin terpaksa menurut..

cadangan aku, bg pelajar yg nk amik lebih dari 10 subjek, kena buat surat kepada kementerian utk kelulusan..kena ada surat sokongan daripada ibubapa,guru besar,guru kaunseling dan jabatan pendidikan negeri. kalo dh nak buat sangat la..
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : Pembunuh

Post by TOYSЯUS Mon Jun 08, 2009 1:28 am

Dari apo yang den baca, semua ni kerana BIASISWA.
    Den rasa, biar la nak ambil banyak mane subjek pun.
    Tapi kementerian tetapkan la syarat untuk dapat Biasiswa minimum 10A contohnya.
    Maka sesiapa yang mendapat 10A (walaupun dia ambil lebih dari 10 subjek) akan mendapat biasiswa.

Atau mungkin ubah sesuatu kepada pelajar yang nak ambil lebih dari 10 subjek, contohnya, tetapkan kepada mereka peraturan bahawa sekiranya mengambil lebih dari 10 subjek (contohnya 20 subjek), hanya 10 subjek sahaja akan dimasukkan ke dalam slip keputusan dan sijil SPM mereka.
    Maka itu lebih memberi pilihan kepada pelajar yang nak ambil lebih dari 10 subjek.
    Ini akan memberi kesaksamaan antara pelajar yang mengambil 10 subjek dan 20 subjek kerana hanya 10 subjek terpilih akan diambilkira walaupun mereka mengambil lebih.

Jika mereka mengatakan ia akan membazir, pilihan di tangan mereka untuk meneruskan lebih 10 subjek atau tidak.
    Ia juga memberi pilihan kepada pelajar yang memang betul-betul nak menguji kebolehan diri sendiri di samping menimba ilmu kehidupan.
    Contohnya pelajar Melayu mengambil subjek bahasa Mandarin, bahasa Arab dan sebagainya. Jika bagi mereka ia bukan suatu pembaziran,
    malah ilmu itu boleh di bawa terus ke alam universiti, kenapa kita perlu sekat?

Jangan kerana biasiswa, ilmu pelajar disekat.
    hampeh
    hampeh
    Ahli
    Ahli

Post by hampeh Mon Jun 08, 2009 2:46 am

tetapkan kepada mereka peraturan bahawa sekiranya mengambil lebih dari 10 subjek (contohnya 20 subjek), hanya 10 subjek sahaja akan dimasukkan ke dalam slip keputusan dan sijil SPM mereka.

bagus kalau camni ,sambil tengok result , tengok sekali aktiviti ko dia dengan sumbangan dia kepada sekolah .Baru la bagus nak berebut biasiswa camni ,yela nak dapat duit free kena la usaha lebih dari belajar ..
    sementara_waktu
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 61

Post by sementara_waktu Mon Jun 08, 2009 3:00 am

saya tak setuju. biarla budak2 tuh amik byk2. jgn la plak cakap amik lebih sbb nak berlagak (sorry to say mmg tipikal org melayu).... kalau dah mmg pandai biarla dier amik lebih. kenape nak sekat org menuntut ilmu..
    biase org berkobar2 cakap "tuntutlah ilmu sampai ke negeri china" ...ini tanak kasi plak.... apedaa...
    sepatutnya sbp ngan mrsm yg kene ubah sistem diorg.

tak paham kenapa kementerian pelajaran paling byk buat perubahan. asik nak experiment jer...
    ingat budak2 guinea pig?? dasar2 yg dah elok2 org x komplen nk ditukarnye.....
    dasar2 yg org komplen (baca PPSMI) tanak plak dier ubah.
    dah kuar mcm2 studies pn still nk kaji....kaji....kaji.

dan lagi satu... ader saper sblm nih komen kat atas cakap pasal pemberian biasiswa kepada pelajar yg tidak layak kerana parents yg sgt kaya....mmg pon.... anak2 menteri dan anak2 datuk ramai yg dapat biasiswa sedangkan mereka x perlukan.... duit biasiswa sekadar duit 'free' diorg wat shopping brg2 branded sbb tak tahu nak wat aper ngan duit 'lebih'.

anyway.... student2 yg nak amik spm thn nih..... study la betul2.... dapatkanlah seberape byk A1 yg boleh.... hanya dgn cara tu saje org takleh nak nafikan hak korang utk mendapat biasiswa. cheers!

Smile
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Post by TOYSЯUS Mon Jun 08, 2009 3:30 am

Kesian aku. Aku orang Melayu, tapi aku tak tipikal macam tu... Bila orang cakap "MMG tipikal org Melayu" pedih hati aku woo!!.. >:-(
    loy_azloy
    loy_azloy
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : DOF/bela kelisa

Post by loy_azloy Mon Jun 08, 2009 10:05 am

lantak la antara tipikal atau tidak tipikal,aku tak rasa ape pun hehe...
    aku rasa elok juga kalau dihadkan,namun pada masa yang sama tambah2 subjek2 kemahiran agar mereka2 yang tak berapa nak pandai ni kalau lepas belajar boleh berdikari kalau malas nak belajar,bagi subjek2 yang boleh memberi manfaat kepada semua...
    lagi satu kementerian patut hadkan 10 subjek pastu seandainya mereka ingin mengambil lebih dari 10 subjek,mereka perlu mendapat keizinan dari ibu bapa serta membuat penilaian keputusan serta prestasi pelajar itu sendiri.
    naza
    naza
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by naza Mon Jun 08, 2009 12:17 pm

pape pon pd aku nak ambil 10 subjk atau kurang 10 sbjk sekali pon, tu hak dieorang.(ini pndpt aku).
    lagi pon mrk2 yg amik lebih seploh atau kurang spolh pon selama nie tak ade sape2 pakse.dieorang suke rela...bcoz dieorg rase dieorang mampu buat...tak timbul soal terbeban kerana itu kemahuan sendiri nak amik sbjek banyak...
    bab ilmu tu praktikal atau tak bila dah hbis belajar nanti tu tak timbul...pokok nye sekarang die nak belajar...bila dah belajar baru tau praktikal atau tak ape yg die belajar..ni belum belajar lagi dah cakap yg ilmu yg belajar banyak2 tu tak guna pon...belum belajar lagi dah cakap cam tu...untuk aper nak sekat..dlm islam sendiri di suruh menuntut ilmu.(pastinya ilmu yg baik).
    pelajar2 tgah teruja nak belajar.smgat tgh berkobar2 disekat2.kalo kene kat btg idung sendiri ape rase...
    lagipon alasan nak hadkan sbjk nih kerana biasiswa...rase nya syarat2 biasisiwa tu yg ptt di perketatkan lagi...bukan matapelajaran yg di hadkan...cthnya, kalau semua sbjk dah dapat A,tgk pulak keadaan keluarga pelajar...layak terima bntuan atau tak...jgn bergantung kepada bnyak A semata...kalo pelajar dapat 100A sekali pon tapi dier anak perdana menteri, layak ker dapat bantuan?...u all pikir lah sendiri...

''kita ni takde spm..,sape la nak dgr cakap kita'' Wink
    naza
    naza
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by naza Mon Jun 08, 2009 12:22 pm

pastikan pelajaran merempit, meragut dan mam`bohsia`kan diri(mf kalo kasar) tu di sekat(seeloknya di hapuskan)...krn sesungghnya pelajran2 itulah yg akn mambebankan ibubapa dan juga orang ramai... sekian dulu berita terkena jam 12.45 ptg waktu uganda...huhuhu Laughing
    loy_azloy
    loy_azloy
    Moderators
    Moderators

Job/hobbies : DOF/bela kelisa

Post by loy_azloy Mon Jun 08, 2009 1:19 pm

pelajaran tu ibu bapa la yang kena pantau.bukan kementerian pelajaran,tapi FAMA.
    sementara_waktu
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by sementara_waktu Mon Jun 08, 2009 7:48 pm

??????????? wrote:Kesian aku. Aku orang Melayu, tapi aku tak tipikal macam tu... Bila orang cakap "MMG tipikal org Melayu" pedih hati aku woo!!.. >:-(

bukan aper.... sbb ader jer komen yg kate budak2 tuh amik byk2 sbb nak berlagak...ader 1 peribahasa melayu: ikut resmi padi semakin berisi semakin tunduk....lagi byk ilmu, lagi merendah diri.
    nway, sy lagi x kisah kot kalau org pandai berlagak dari org tak pandai tp lagak jer lebih.
    lagipon berlagak x berlagak nih isu lain...isu attitude nih mak bapak la kene kontrol.

kalau budak tuh mmg pandai... bior je amik lebih....menuntut ilmu...rugi kat maner?
    yg rugi adalah org2 yg x menuntut ilmu atau menuntut ilmu hitam (yg nih rugi dunia akhirat)
    nak suh maju la ape segale.....tp perkembangan ilmu anak2 disekat2....kan x logik tu.
    belle
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : student

Post by belle Mon Jun 08, 2009 8:12 pm

salam
    saya baru je abes spm last year n saya ambk lbih sikit je dr 10..tp x smpy 20 r
    ambk byk x de sape pon pakse..mybe sbb dah jd dasar sekolah..plg sikit student ambk 10,plg byk 12..major ambk 11 well..ade yg rase mcm terbeban,tp bg saya, x yah lah sekat2 kalo student tu nk ambk byk..biar je dy..kalo dy yakin ngn diri dy..go on..mmg byk advantage ambk byk sbjek,sng sket nk apply scholar tp syarat utama ttp same..perform dalam sume sbjek..

dlu ade gk yg kate ambk byk sbjek burden,so dyorg drop..tp,even dah drop pon(kurangkan kuantiti sbjek), still x perform..so sekarang nak salah kan sape lak kalo x perform?

x timbul soal beban atau x, selama ni pon,student yg blaja,dy boleh ckp bape byk yg dy nk..x de paksaan
    org kate,biar sikit kuantiti,asalkan tggi kuantiti
    bg saya,kualiti dan kuantiti kne seiring
    tp lg trok kalo kuantiti da seciput tp kualiti still hancor

kesimpulan:jgn sekat kuantiti sbjek spm..dunie skang kompetetif..so compete to b d best
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Post by TOYSЯUS Mon Jun 08, 2009 8:47 pm

Saya pun tak setuju la apa yang nak dihad-hadkan subjek pelajar sekolah tu..
    Malah saya setuju dengan apa yang encik sementara waktu cakapkan tu..

Tapi satu je saya nak tegur, sebagai seorang Melayu kita tak seharusnya memperlecehkan bangsa kita dengan ayat seperti "memang tipikal orang Melayu". Adakah anda sendiri adalah tipikal sebegitu?
    Walaupun itu nampak remeh tapi sebenarnya memberi impak dan impresi yang negatif bila bangsa lain memandang kita.
    "Ah orang Melayu sendiri cakap bangsa Melayu tipikal!".
    Seolah bangsa kita tak boleh nak bersatu. Tapi itu isu lain, takpe lah, tak harus dipanjang-panjangkan dalam topik ni. Huhu.

Berbalik pada topik, ada yang menganggap pelajar yang mengambil lebih dari 10 subjek itu tamak.
    Tetapi bagi saya, tamak tidak harus diisukan kerana kita memang digalakkan menimba ilmu sebanyak yang mungkin.
    Tamak akan ilmu bukan sesuatu yang dilarang, tetapi tamak akan harta yang dilarang.

Jika diikutkan sejarah, adakah semua pelajar yang mengambil lebih dari 10 subjek sebelum ini sombong dan runtuh akhlaknya?
    Tidak. Kebanyakan yang sombong hingga ada yang runtuh akhlaknya adalah pelajar yang hanya genius untuk SATU matapelajaran.
    Pelajar terbaik SPM; Nur Amalina(2006), Azali Azlan(2007), dan Nik Normadiha(2008) mereka berjaya lebih dari 10 subjek, bandingkan dengan Safiah dan Shukri yang sangat genius sehingga tiada taraa untuk hanya SATU matapelajaran, antara dua kelompok ini yang mana lebih runtuh akhlaknya?
    Sekarang, subjek SPM ingin dikurangkan kepada bilangan yang lebih kecil. Maknanya kepandaian pelajar akan dihadkan.
    Jadi yang mana lebih menjurus kepada keruntuhan akhlak?

Setuju dengan cik belle, kuantiti dan kualiti kena seiring.
    Kalau kebolehan (kualiti) pelajar itu tinggi dan dia mampu untuk meningkatkan kuantiti (bilangan subjek), maka tak ada salahnya mereka berbuat demikian.
    sementara_waktu
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by sementara_waktu Mon Jun 08, 2009 9:13 pm

baiklah encik ???????????.... my bad.
    TOYSЯUS
    TOYSЯUS
    Moderators
    Moderators

Post by TOYSЯUS Mon Jun 08, 2009 9:50 pm

sementara_waktu wrote:baiklah encik ???????????.... my bad.
    I hope I don't offend u by my statement.. :-\
    belle
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : student

Post by belle Mon Jun 08, 2009 11:32 pm

Very Happy hurm lg satu..kalo boleh saya nk mintak anda2 semua fikir2kan nasib sbjek2 yg tidak termasok dalam list high demand for scholar..adakah subjek2 tersebut sudah tidak relevan untuk diajar/dipelajari semata-mata pelajar perlu mengutamakan subjek2 yg diperlukan untuk mendapatkan scholar..

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Apr 28, 2024 9:16 pm