Forum Sementara Putera.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Sementara Putera.com

Bersama kita perkemaskan forum ini sementara forum asal dalam pemulihan.

Forum putera dah kembali. Masalah sudah berjaya diselesaikan. Sila lawati http://forum.putera.com/tanya

dvdx
umarzuki
johnburn
the_ultimatez_najman
cyberkerisz
ariffantasi
10 posters

sya nak belajar linux..tolong saya

Poll

mane yang senang digunakan

[ 1 ]
    sya nak belajar linux..tolong saya Bar_left20%sya nak belajar linux..tolong saya Bar_right [20%] 
    [ 1 ]
    sya nak belajar linux..tolong saya Bar_left20%sya nak belajar linux..tolong saya Bar_right [20%] 
    [ 2 ]
    sya nak belajar linux..tolong saya Bar_left40%sya nak belajar linux..tolong saya Bar_right [40%] 
    [ 1 ]

Total Votes: 5
    ariffantasi
    ariffantasi
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

sya nak belajar linux..tolong saya Empty sya nak belajar linux..tolong saya

Post by ariffantasi Sun Dec 20, 2009 8:10 pm

sya nak belajar linux sbb sya minat nak thu pasal linux..

boleh tak teman2 ajarkan sya pasal nie...

linux n kelebihan dan kekurangan..

tq
    cyberkerisz
    cyberkerisz
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

sya nak belajar linux..tolong saya Empty Re: sya nak belajar linux..tolong saya

Post by cyberkerisz Mon Dec 21, 2009 11:48 am

Kalau nak blaja CentOS, leh try baca ni dulu -> CentOS Tutorial
    ariffantasi
    ariffantasi
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by ariffantasi Mon Dec 21, 2009 12:56 pm

cyberkerisz wrote:Kalau nak blaja CentOS, leh try baca ni dulu -> CentOS Tutorial

tq bro
    the_ultimatez_najman
    the_ultimatez_najman
    Ahli
    Ahli

Job/hobbies : Pc,Pc,Pc

Post by the_ultimatez_najman Mon Dec 21, 2009 1:40 pm

aku try pkai ubuntu karma koalic..
    tpi 100% blur..nak dgr mp3 poon kne download dulu codec..
    pastu x der softwere ym IDm,kerja2 mendawnload pon jdi x best,,
    aku pkai 1 miggu je..then format blik
    johnburn
    johnburn
    Moderators
    Moderators

Post by johnburn Mon Dec 21, 2009 2:07 pm

the_ultimatez_najman wrote:aku try pkai ubuntu karma koalic..
    tpi 100% blur..nak dgr mp3 poon kne download dulu codec..
    pastu x der softwere ym IDm,kerja2 mendawnload pon jdi x best,,
    aku pkai 1 miggu je..then format blik
    karmic koala la Very Happy
    untuk IM ko leh pkai pidgin atau empathy (ni ade dlm karmic koala)
    wlpn xde IDM, aku bleh pkai prozilla
    so basically, ko try cr s/w linux yg equivalent ngan s/w yg ko nk pkai tu. bese mmg ade la sunny
    ariffantasi
    ariffantasi
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by ariffantasi Mon Dec 21, 2009 3:53 pm

ape yg piling korang suka guna ??
    umarzuki
    umarzuki
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Job/hobbies : Exploring GNU/Linux stuff

Post by umarzuki Mon Dec 21, 2009 8:14 pm

Debian GNU/Linux

maklumat lanjut >> http://wiki.debian.org/ms/FrontPage

manual CLI >> http://tangosoft.com/refcard/

kalau nak blaja guna OS ni, PM aku. Kalau kat area KL lagi la senang. Malu-malu sendiri rugi.
    dvdx
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 68

Post by dvdx Mon Dec 21, 2009 8:40 pm

nak belajar linux baik cari ubuntu derivatif seperti sabily atau ultimate.
    kelebihan : terkenal, ramai orang guna, support banyak, mirror/repo seluruh dunia.
    keburukan : bukan debian sebenar. tak boleh guna debian testing repositori.
    sabily/ultimate = siap driver, codec dan extra software. ultimate lagi sempoi dgn berbagai2 aplikasi siap digunakan. kalau nak kenal software dalam linux, cobalah ultimate.

kalau nak linux support bahasa melayu, pilih mandriva atau fedora. fedora ni ada advance sikit. misalnya awak tak boleh doble klik rpm untuk install. unity linux support bahasa melayu juga.

nak linux dgn control panel lengkap, pilih mandriva, pclinuxos, opensuse.

nak debian linux yg mudah macam ubuntu, pilih parsix. Oshirix pun bagus jugak. Tengah tunggu oshirix 2010 dvd keluar.

saya guna parsix.
    umarzuki
    umarzuki
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by umarzuki Mon Dec 21, 2009 8:47 pm

dvdx wrote:nak belajar linux baik cari ubuntu derivatif seperti sabily atau ultimate.
    kelebihan : terkenal, ramai orang guna, support banyak, mirror/repo seluruh dunia.
    keburukan : bukan debian sebenar. tak boleh guna debian testing repositori.
    sabily/ultimate = siap driver, codec dan extra software. ultimate lagi sempoi dgn berbagai2 aplikasi siap digunakan. kalau nak kenal software dalam linux, cobalah ultimate.

kalau nak linux support bahasa melayu, pilih mandriva atau fedora. fedora ni ada advance sikit. misalnya awak tak boleh doble klik rpm untuk install. unity linux support bahasa melayu juga.

nak linux dgn control panel lengkap, pilih mandriva, pclinuxos, opensuse.

nak debian linux yg mudah macam ubuntu, pilih parsix. Oshirix pun bagus jugak. Tengah tunggu oshirix 2010 dvd keluar.

saya guna parsix.
    kalau ada hamba allah yang sanggup menoronkan ilmu, distro "susah" macam mana pun jadi senang Wink
    johnburn
    johnburn
    Moderators
    Moderators

Post by johnburn Mon Dec 21, 2009 10:23 pm

others good distro:
    http://www.gentoo.org/
    http://www.archlinux.org/
    fatah
    fatah
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by fatah Tue Dec 22, 2009 4:47 am

Saya dulu pakai Linux (dulu Mandrake) dan tak sentuh Windows selama setahun untuk belajar Linux. Wallahualam.
    Razi_IBM
    Razi_IBM
    Ahli Rajin
    Ahli Rajin

Job/hobbies : Saboteur

Post by Razi_IBM Tue Dec 22, 2009 7:38 am

johnburn wrote:others good distro:
    http://www.gentoo.org/
    http://www.archlinux.org/
    lol..gentoo..kesian orang tu baru nak belajar.
    aku rekemen opensuse.
    TRUNASUCI
    TRUNASUCI
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 89

Post by TRUNASUCI Wed Dec 23, 2009 3:19 am

umarzuki wrote:
    kalau ada hamba allah yang sanggup menoronkan ilmu, distro "susah" macam mana pun jadi senang Wink

menurunkan ilmu tu boleh sebenarnya, tapi lately ni jadik banyak kes anak murid bukan nak cari ilmu atau cari tok guru untuk berguru, banyak nak paksa tok guru ajar depa.. dah le mintak free2, demanding kow2 pula dan kerenah pun boleh tahan..

agaknya depa tau masuk course linux direct kena bayar ribu2, so mintak le org ajarkan free, tapi usahanya taknak, baca hiw-to dan try jauh sekali..

susah le mcm tu..
    umarzuki
    umarzuki
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by umarzuki Wed Dec 23, 2009 6:51 am

TRUNASUCI wrote:
    umarzuki wrote:

menurunkan ilmu tu boleh sebenarnya, tapi lately ni jadik banyak kes anak murid bukan nak cari ilmu atau cari tok guru untuk berguru, banyak nak paksa tok guru ajar depa.. dah le mintak free2, demanding kow2 pula dan kerenah pun boleh tahan..

agaknya depa tau masuk course linux direct kena bayar ribu2, so mintak le org ajarkan free, tapi usahanya taknak, baca hiw-to dan try jauh sekali..

susah le mcm tu..
    ni antara perkara yang spoil mood aku masa mengajar..dem...student malas, nak suap je...
    the_ultimatez_najman
    the_ultimatez_najman
    Ahli
    Ahli

Post by the_ultimatez_najman Wed Dec 23, 2009 7:02 am

aku dulu time mule2 balaja ubuntu ni pon aku google..
    sume HOWTO aku geledah...
    smpai aku boring..bru aku format..
    sbb byk kne pkai terminal semua..hahha
    TemanX
    TemanX
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Post by TemanX Wed Dec 23, 2009 8:39 am

Terminal = best.

Tau skit memang best. Kalau tau banyak, lagi best. Kalau tak tau, taknak ambik tau = boring.

Banyak yang aku belajar dari terminal console ni. Start dari install package, start/stop program dan cam2 bende boleh blajar dalam terminal. Linux = terminal.Terminal = linux. Aku taktau camna nak cakap kalau linux takde terminal.

Dalam windows, aku takde pendedahan bende2 macam ni. Guna command dos, cuma skit2 yang aku bleh buat. Itu pun bende2 tu blaja masa win98 dulu2. Installation ngan skit custom. Sampai sekarang, bila aku guna windows, semua donload, dabelklik, lepastu biskut tawar. Start dari windows, sampai la game2. Semua bende di biskut tawar sampai antivirus pun kena biskut tawar (aku takleh nak bayangkan kapersky dicrack.Kekadang ade function antivirus yang dicrack telah didisablekan oleh biskut tawar ni, jadi antivirus cam cacat skit aaa).

Jadi, linux adalah satu sistem yang berbeza dari windows. Linux membawakan kelainan yang best. Bermula dari terminal, samapai interface. Sistem pun takde virus. Melainkan malware kot, itu pun kalau korang tak hati2 main rembat je repo. kalau offline, sindiri custom, memang kaw aa linux korang.

Berhenti dari belajar = berenti dari nak tau, berenti dari nak improve, berenti dari nak buat duit dan yang paling takbest, berenti dari teruskan idup. Nak hidup, kena belajar.

Okla, banyak dah aku merepek. Kang tak pasal2, post kena delete. Orang yang delete = orang yang taknak improve.

Jadi, aku taknak kompare mengompare pasal linux ni. Kalau korang nak test, aku boleh bagitau fedora best. Fedora = best, itu je. Lain korang explore sendiri. Tak tau bertanya, sesat jalan nanti merana <-- lagu XPDC-Tahun 2000.

Jadi kesimpulannya =

Terminal = best.

Tau skit memang best. Kalau tau banyak, lagi best. Kalau tak tau, taknak ambik tau = boring.

rabbit
    the_ultimatez_najman
    the_ultimatez_najman
    Ahli
    Ahli

Post by the_ultimatez_najman Wed Dec 23, 2009 9:10 am

TemanX wrote:Terminal = best.

Banyak yang aku belajar dari terminal console ni. Start dari install package, start/stop program dan cam2 bende boleh blajar dalam terminal. Linux = terminal.Terminal = linux. Aku taktau camna nak cakap kalau linux takde terminal.

Dalam windows, aku takde pendedahan bende2 macam ni. Guna command dos, cuma skit2 yang aku bleh buat. Itu pun bende2 tu blaja masa win98 dulu2. Installation ngan skit custom. Sampai sekarang, bila aku guna windows, semua donload, dabelklik, lepastu biskut tawar. Start dari windows, sampai la game2. Semua bende di biskut tawar sampai antivirus pun kena biskut tawar (aku takleh nak bayangkan kapersky dicrack.Kekadang ade function antivirus yang dicrack telah didisablekan oleh biskut tawar ni, jadi antivirus cam cacat skit aaa).

Jadi, linux adalah satu sistem yang berbeza dari windows. Linux membawakan kelainan yang best. Bermula dari terminal, samapai interface. Sistem pun takde virus. Melainkan malware kot, itu pun kalau korang tak hati2 main rembat je repo. kalau offline, sindiri custom, memang kaw aa linux korang.

Berhenti dari belajar = berenti dari nak tau, berenti dari nak improve, berenti dari nak buat duit dan yang paling takbest, berenti dari teruskan idup. Nak hidup, kena belajar.

Okla, banyak dah aku merepek. Kang tak pasal2, post kena delete. Orang yang delete = orang yang taknak improve.

Jadi, aku taknak kompare mengompare pasal linux ni. Kalau korang nak test, aku boleh bagitau fedora best. Fedora = best, itu je. Lain korang explore sendiri. Tak tau bertanya, sesat jalan nanti merana <-- lagu XPDC-Tahun 2000.

Jadi kesimpulannya =

Terminal = best.

rabbit
    wahh..bro membakar smngat aku nak pkai blik ubuntu...
    hahahha
    tpi prob skit je klau aku pkai ubuntu ni..
    pc aku ni mmg x der CG..
    so aku run tanpa GC..wahaha lopek giler...
    klau kat win 7 ni..resolution leh set smpai 1280x1000++
    so mmg ngan la ngan crt monitor aku yg ciput ni..
    bile aku pkai ubuntu..limit leh set 1280x820 je..
    so mmg besar la..so spe kat sini yg pro linux leh tolong ajar x cmner nak tmbh resolutin..
    johnburn
    johnburn
    Moderators
    Moderators

Post by johnburn Wed Dec 23, 2009 9:57 am

the_ultimatez_najman wrote:
    wahh..bro membakar smngat aku nak pkai blik ubuntu...
    hahahha
    tpi prob skit je klau aku pkai ubuntu ni..
    pc aku ni mmg x der CG..
    so aku run tanpa GC..wahaha lopek giler...
    klau kat win 7 ni..resolution leh set smpai 1280x1000++
    so mmg ngan la ngan crt monitor aku yg ciput ni..
    bile aku pkai ubuntu..limit leh set 1280x820 je..
    so mmg besar la..so spe kat sini yg pro linux leh tolong ajar x cmner nak tmbh resolutin..
    rasenye bro umarzuki ade reply kt thread ko. dh try blom? xde feedback pn:
    https://putera.forumms.net/linux-nix-f37/aku-buntu-ngan-ubuntuadoiiii-t6102.htm
    TRUNASUCI
    TRUNASUCI
    Ahli Baharu
    Ahli Baharu

Number of posts : 89

Post by TRUNASUCI Wed Dec 30, 2009 5:07 am

the_ultimatez_najman wrote:aku dulu time mule2 balaja ubuntu ni pon aku google..
    sume HOWTO aku geledah...
    smpai aku boring..bru aku format..
    sbb byk kne pkai terminal semua..hahha

to be honest,
    zaman ubuntu kluar ni dah zaman senang dah, banyak GUI dan kemudahan2 lain.. internet pun laju+senang..

zaman2 aku dulu2 97/98 tu mcm nak gila seksanya, pc buruk, modem 56k, semua CLI direct, how-to yg ada mmg jd kitab wajib menggodek.. pc spec 486 pun dah rasa nikmat +8/16mb ram je...

sampai skang aku masih menyimpan dan kumpul HOW-TO.. kalau susun2 kat umah aku tuh, mau lebih dr paras kepala dah.. tak campo how-to yg pernah ilang, banyak gak...

apa2 mende ni usaha dan better belajar dari asas, dari CLI, UNIX ke linux itu asasnya.. skali Xserver keok atau config tak jalan, takkan nak giveup dan takmo guna? still kena rely on CLI untuk fix prob tu..

Smile

sebenarnya mende ni atas nak ngan taknak je.. serta passion.. thats THE KEY Smile

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun May 19, 2024 10:07 pm